Jak często Brytyjczycy zmieniają pościel? Zobacz zaskakujące wyniki badania YouGov

Fot. Unspalsh / Toa Heftiba

Jakie są zasady higieny dotyczące wymiany pościeli w łóżku sypialnianym? Jak wielu Brytyjczyków zmienia pościel wystarczająco często? Oto wyniki sondażu YouGov.

- Advertisement -

Zmiana pościeli bywa dość uciążliwym obowiązkiem i niemal każdemu zdarzyło się odwlekać tą nieprzyjemną czynność. Nie ma chyba jednak człowieka, który nie czerpałby przyjemności z położenia się w łóżku posłanym świeżo wypraną pościelą. Za regularną wymianą pościeli przemawia jednak nie tylko przyjemność, ale także kwestie zdrowotne – używana pościel jest bowiem idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy, baterii i grzybów.

Jak często należy zmieniać pościel?

Co jaki czas powinno się zmieniać pościel? Według Sleep Foundation, fundacji przywołanej przez YouGov, w większości przypadków powinno się zmieniać pościel raz w tygodniu. Można jednak znaleźć i takie poradniki, w których wskazuje się na nieco dłuży okres – zwykle nie dłuższy niż dwa tygodnie.

Częstotliwość wymiany pościeli w łóżku, w którym śpimy, powinna być jednak uzależniona od wielu zindywidualizowanych czynników. Warto wziąć pod uwagę między innymi takie kwestie, jak to czy obficie się pocimy w nocy, czy śpimy nago, a także – czy śpią z nami zwierzęta domowe. Im więcej tego rodzaju czynników pojawia się w sypialni, tym bardziej powinniśmy dbać o cotygodniową wymianę pościeli na świeżą.

Jak często Brytyjczycy piorą pościel?

A jak to wygląda w przypadku Brytyjczyków? Czy zmieniają oni pościel wystarczająco często? Na to pytanie starali się odpowiedzieć badacze z YouGov, przeprowadzając stosowną ankietę na ten temat. Jakie wyniki uzyskano?

Jak się okazało, tylko 28 proc. Brytyjczyków zmienia pościel co tydzień, a 2 proc. deklaruje, że pierze pościel nawet częściej niż raz w tygodniu. Higiena sypialniana wśród Brytyjczyków nie jest na szczęście w tak tragicznym stanie, jak niektórzy mogliby się spodziewać, ponieważ największa grupa badanych (36 proc.) twierdzi, że zmienia pościel raz na dwa tygodnie. Są jednak tacy, którzy robią to rzadziej. 9 proc. Brytyjczyków przyznało, że zmienia pościel raz na trzy tygodnie, a 11 proc. – raz w miesiącu. Co ciekawe, znalazły się też takie osoby, które zmieniają pościel raz na dwa miesiące lub nawet rzadziej.

Kto lepiej dba o higienę w sypialni – młodsze czy starsze pokolenie Brytyjczyków?

Jak pokazuje badanie YouGov, wiek nie pozostaje bez znaczenia dla poziomu higieny w sypialni. W grupie osób w wieku 45+ ponad jedna trzecia (35-36 proc.) osób zmienia pościel przynajmniej raz w tygodniu. Dla porównania, w grupie osób w wieku 18-24 lata podobny poziom higieny utrzymuje jedynie 17 proc. Z kolei 26 proc. osób w młodszej grupie wiekowej zmienia pościej co najmniej raz w miesiącu, a w starszej grupie wiekowej z podobną częstotliwością robi to zaledwie 12 proc. Brytyjczyków.

Po jak długim czasie pościel staje się niehigieniczna – zdaniem Brytyjczyków?

YouGov zapytał również Brytyjczyków, ile czasu mija, zanim o pościeli można powiedzieć, że stała się „niehigieniczna” lub nawet „obrzydliwa”. Wyniki pokazują, że 39 proc. badanych jest zdania, że pościel, która nie była prana przez dwa tygodnie jest już „niehigieniczna”. Z kolei 15 proc. respondentów sądzi, że o pościeli można powiedzieć, że jest „niehigieniczna” po trzech tygodniach, a 16 proc. – po czterech tygodniach.

Biorąc pod uwagę grupy wiekowe, badanie YouGov pokazało, że prawie połowa (47 proc.) Brytyjczyków w wieku 55+ jako „niehigieniczną” postrzega pościel, która nie była prana przez dwa tygodnie. Dla porównania, podobne odczucia podziela jedynie 20 proc. osób w wieku 18-24 lata.

Z kolei biorąc pod uwagę płeć, badanie pokazało, że 42 proc. kobiet za „niehigieniczną” uznaje pościel niepraną przez dwa tygodnie, a podobne odczucia podziela nie tak dużo mniej – bo 36 proc. – mężczyzn.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie