piątek, 20 września, 2024

Lotniska w Londynie. Które wybrać na swoją podróż?

Fot. Unsplash

Ile lotnisk ma brytyjska stolica? Jak bardzo każde z nich jest oddalone od centrum Londynu? Jak wygląda kwestia dojazdów do poszczególnych portów? Które lotnisko najlepiej wybrać pod kątem swojej podróży? Oto najważniejsze informacje.

Z wyjątkiem lotniska London City, usytuowanego w biznesowej dzielnicy Londynu, wszystkie pozostałe londyńskie lotniska są tak naprawdę znacznie oddalone od brytyjskiej stolicy, w związku z czym lepiej nie nastawiać się na dotarcie do nich taksówką, ponieważ cena przejażdżki może nas bardzo niemiło zaskoczyć. Warto przygotować się na podróż transportem publicznym, ponieważ jest to najtańsza opcja w obecnych czasach.

Londyńskie lotniska. Daleko, ale taniej?

Wiadomo jednak, że lotniska zlokalizowane w dużej odległości od Londynu – poza oczywistym minusem odległości – mają najczęściej ten plus, że połączenia lotnicze z nich są tańsze, niż w przypadku lotnisk z wygodniejszym dojazdem ze stolicy UK. Do najtańszych należą lotniska Luton i Stansted – obsługujące wiele tanich lotów między Wielką Brytanią a Polską. Ponadto, lotniskiem położonym najdalej od Londynu jest Southend, które oprócz tego, że jest najdalszym portem, to równocześnie jest też najmniejszym londyńskim lotniskiem – stąd jednak trudno dostać się do Polski.

Ile lotnisk ma Londyn?

Obecnie pod względem pasażerskiego ruchu lotniczego brytyjska stolica jest obsługiwana przez sześć lotnisk: London City, London Heathrow, London Gatwick, London Stansted, London Luton, London Southend. Czym wyróżnia się poszczególne londyńskie lotniska? Oto najważniejsze informacje o czterech portach najważniejszych pod kątem podróży między Polską a UK.

Lontisko London Heathrow

Jest to największy brytyjski port lotniczy, obsługujący największą liczbę pasażerów. Z wszystkich lotnisk znajdujących się de facto poza miastem, Heathrow leży najbliżej centrum Londynu – nie licząc oczywiście lotniska London City. Heathrow jest położone około 25 km na zachód od centrum Londynu, ale pozostaje jeszcze wewnątrz granic londyńskiej aglomeracji. Dzięki temu do lotniska prowadzi obwodnica M25, co ułatwia komunikację. Dodatkowo, lotnisko znajduje się przy autostradzie M4. Mimo wydawałoby się dobrego skomunikowania drogowego, planując podróż na Heathrow należy wziąć pod uwagę, że trasy prowadzące na lotnisko często są mocno zakorkowane. Warto jednak wiedzieć, że na Heathrow da się dojechać metrem, a także pociągiem Heathrow Express – co pozwala pominąć problem korków.

Lotnisko London Gatwick

Pod względem wielkości i natężenia ruchu pasażerskiego, Gatwick jest drugim co do wielkości londyńskim lotniskiem. Port ten leży około 40 km na południe od centrum Londynu. Aby dotrzeć do Gatwick z Londynu, można wybrać trasę M25, a następnie M23, ponieważ lotnisko leży przy tej drugiej autostradzie. Tu jednak również pojawia się problem korków, który także można pominąć wybierając dojazd pociągiem. Na Gatwick niestety nie dociera metro.

Lotnisko London Stansted

Jest to chyba najbardziej popularne lotnisko londyńskie wśród Polaków – stąd bowiem znajdziemy wiele połączeń PL-UK liniami lotniczymi Ryanair. Stansted leży około 50 km na północny-wschód od centrum Londynu. Pomimo znacznego oddalenia od centrum stolicy, na Stansted stosunkowo łatwo jest się dostać. Lotnisko leży bowiem przy autostradzie M11, a na lotnisko kursuje wiele autobusów. Na Stansted dojedziemy też bez problemy pociągiem.

Lotnisko London Luton

To lotnisko również jest bardzo popularne wśród Polaków – z uwagi na spory wybór połączeń PL-UK linii lotniczych Wizz Air, ale też Ryanair. Luton leży około 45 km na północ od centrum Londynu i znajduje się przy autostradzie M1. Nie ma tu niestety bezpośredniego połączenia kolejowego, jednak pasażerowie pociągów są dowożeni na lotnisko autobusami. Jednak jak podaje portal Pasażer, mimo przesiadki nie podróżuje się na Luton dłużej niż na lepiej skomunikowane Stansted.

Zajrzyj także na naszą stronę główną polishexpress.co.uk  i bądź na bieżąco z wiadomościami z UK!

Artykuły polecane przez Polish Express:

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?