Jakie zyski mogłoby przynieść masowe docieplenie domów w UK?

Badania wykazały, że ocieplenie domów w Wielkiej Brytanii i instalacje pomp ciepła mogą przynieść gospodarce 7 miliardów funtów rocznie i stworzyć dodatkowe 140 000 nowych miejsc pracy do 2030 roku.

Brytyjskie domy "marnują" najwięcej energii w skali całej Europy – ze względu na ich niską efektywność energetyczną potrzeba więcej energii (gazu lub prądu), aby porządnie je ogrzać. Według analiz przeprowadzonych przez Cambridge Econometric inwestycje w znaczącą poprawę w tym aspekcie będzie korzystna dosłownie dla wszystkich. Mamy do czynienia z sytuacją "win-win-win". Dla całej gospodarki UK będzie to potężny impuls, który przełoży się na wyższy wpływy do budżetu państwa. Dla rodzin w UK i gospodarstw domowych takie inwestycje zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Nie można zapominać również o aspekcie ekologicznym – mniejsza produkcja energii to potencjalnie mniejsze zanieczyszczenie środowiska i mniejsza emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Co zatem stoi na przeszkodzie w ruszeniu z tak korzystnym projektem?

Według analizy przeprowadzonej przez Cambridge Econometrics na zlecenie organizacji Greenpeace wdrożenie tych środków to decyzja o charakterze politycznym i inicjatywa w tej kwestii musi przyjść ze strony rządu brytyjskiego.

Według analiz docieplenie domów w UK kosztowałoby sam rząd około 27,7 miliarda funtów 

W 2013 roku zrezygnowano ze wsparcia finansowego na docieplanie domów w UK i do tamtej pory żaden rząd nie podjął tego tematu. Nic nie wskazuje na to, że konserwatywny gabinet kierowany przez Liz Truss podejmie inną decyzję w tej kwestii. Z pewnością tematyka kryzysu gospodarczego i energetycznego zostaną poruszone podczas piątkowego wystąpienia kanclerza Kwasiego Kwartenga.

"Wielka Brytania jest w stanie załamania gospodarczego, energetycznego i klimatycznego. Jednak rząd nadal unika modernizacji domów w naszym kraju, co stanowią realną opcją wyjście z tego bałaganu. To naprawdę zaskakujące" – komentował Doug Parr, główny naukowiec Greenpeace UK.

To poważna inwestycja, ale zyski byłyby ogromne 

Zgodnie z modelem zastosowanym w raporcie, w 2030 rząd musiałby wydać 4,2 miliarda funtów na wsparcie pomp ciepła i termoizolacji, a gospodarstwa domowe dołożyłyby do tego kolejne 9,3 miliarda funtów. W tym samym roku udałoby się zaoszczędzić do 11 miliardów funtów dzięki niższym kosztom ogrzewania. W sumie, całkowity koszt takiej inwestycji ze strony państwa kosztowałby około 27,7 miliarda funtów w latach 2022-2030.

Zaznaczmy, iż ocieplanie domów to najtańszy sposób na obniżenie rachunków za energię, co stało się tak bardzo wyraźnie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, która spowodowała gwałtowny wzrost cen gazu w lutym tego roku. 

 

Teksty tygodnia

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMCR, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMCR.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie