W UK złożono pozew przeciwko Sony – posiadacze PlayStation mogą otrzymać 5 mld funtów

W Wielkiej Brytanii złożono pozew zbiorowy wobec firmy Sony. Wystosowano w nim żądania sięgające 5 mld funtów. Powodem są nieuczciwe opłaty pobierane w ramach PS Store, a sprawa dotyczy brytyjskich posiadaczy konsol PlayStation 5 i innych.

Japońska korporacja została wzięta na celownik przez Alexa Neilla, działacza na rzecz praw konsumentów w UK. W wartym 5 miliardów funtów pozwie zarzuca się firmie Sony, iż narusza prawa konsumentów nadużywając swojej pozycji lidera na rynku elektronicznej rozrywki. Stosuje nieuczciwe praktyki nie tylko wobec konsumentów, a więc posiadaczy produkowanych przez siebie konsol, ale także wobec swoich partnerów, a więc twórców i wydawców gier dostępnych na ich platformach. Konkretnie, chodzi o mechanizm funkcjonowania PS Store, a więc wirtualnego sklepu online, dostępnego dla posiadaczy konsol marki Sony (PS5, PS4, PS3, PSP oraz Vita). Jak zaznacza Neill kwestia dotyczy wynoszącej 30% prowizji narzucanej na każdy zakup (np. gry w wersji cyfrowej) w PS Store.

Sony miało "zdzierać kasę" ze swoich klientów

Każdy posiadacz konsoli Sony, który od 19 sierpnia 2016 roku dokonał w wirtualnym sklepie jakiegokolwiek zakupu jest objęty pozwem wystosowanym przez Alexa Neilla. Oznacza to, że ma szansę na otrzymanie odszkodowania. Jego kwota będzie mieściła się w przedziale 67-562 funtów (nie licząc ewentualnych odsetek), jak podaje portal "Telepolis". Dodajmy, że baza graczy wiernych marce Sony w UK sięga około 9 milionów osób.

"Opowiadam się za milionami Brytyjczyków, którzy zostali nieświadomie obciążeni dodatkowymi kosztami" – komentował Neill. "Uważamy, że Sony nadużyło swojej pozycji i okradło swoich klientów. Działania Sony obciążają dodatkowymi kosztami miliony ludzi, których na to nie stać, zwłaszcza gdy jesteśmy w trakcie kryzysu związanego z kosztami życia (…).

Chodzi o rzekomo nieuczciowe opłaty

Walczącego o prawa konsumentów aktywistę wspiera Natasha Pearman z kancelarii prawnej Milberg London LLP. W ostrych słowach określiła praktyki uprawiane przez Sony. "Sony dominuje w cyfrowej dystrybucji (…) i wdrożyła strategię antykonkurencyjną, która doprowadziła do wysokich cen dla klientów. Są one nieproporcjonalne do kosztów świadczenia usług przez firmę."

Zaznaczmy, iż roszczenie w tej sprawie zostało wniesione w piątek do brytyjskiego Competition Appeal Tribunal. Do sprawy nadal nie odniosły się oskarżone od "zdzieranie z ludzi" władze Sony.

 

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie