Hiszpania przedłużyła ograniczenia dla podróżnych. O czym trzeba pamiętać lecąc na urlop?

Fot. Getty

Hiszpania zdecydowała się na przedłużenie dotychczasowych restrykcji wjazdowych. Co to oznacza dla podróżnych z Wielkiej Brytanii i z Polski?

Hiszpania jest jednym z tych europejskich państw, które wciąż utrzymują ograniczenia pandemiczne w zakresie przekraczania granicy. W ostatnich dniach władze tego kraju ogłosiły, że dotychczasowe restrykcje pozostaną w mocy co najmniej do 15 czerwca 2022. Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla osób, które planują urlop w Hiszpanii. O czym trzeba koniecznie pamiętać przed podróżą z UK lub z Polski?

 

Restrykcje wjazdowe w Hiszpanii przedłużone do 15 czerwca

W komunikacie ogłoszonym 13 maja przez hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych napisano: „Rozporządzenie wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych przedłuża wszystkie obecne ograniczenia na zewnętrznych granicach lądowych, morskich i powietrznych Hiszpanii zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej w związku z kryzysem zdrowotnym wywołanym przez COVID-19 do godziny 24:00 godz. 15 czerwca 2022 r. i zastępuje obecną, która wygasa w niedzielę 15 maja.”

Ograniczenia dla osób podróżujących do Hiszpanii z UK i z Polski

Wybierając się w najbliższym czasie na urlop do Hiszpanii warto pamiętać, że restrykcje wjazdowe są nieco inne dla osób podróżujących z terenu Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nieco inne dla podróżnych spoza UE/EOG – czyli na przykład z Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o kraje UE i EOG (w tym Polskę), wszyscy podróżni, którzy ukończyli 12. rok życia i chcą wjechać do Hiszpanii w celach turystycznych, są zobowiązani do przedstawienia ważnego Unijnego Certyfikatu Covid-19. Certyfikat może poświadczać:

  • pełne szczepienie w cyklu podstawowym (certyfikat jest ważny od 14. dnia po ostatnim szczepieniu do 9. miesiąca po pełnym zaszczepieniu)
  • status ozdrowieńca (ważny przez 6 miesięcy)
  • negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny w momencie wjazdu do Hiszpanii) lub testu antygenowego (nie starszy niż 48 godzin w momencie wjazdu do Hiszpanii).

Natomiast jeśli chodzi o Wielką Brytanię (i wiele innych krajów spoza UE i EOG), podróżni, którzy ukończyli 12. rok życia i chcą wjechać do Hiszpanii w celach turystycznych, muszą posiadać ważne zaświadczenie potwierdzające jedną z dwóch opcji:

  • pełne szczepienie w cyklu podstawowym (ważność certyfikatu od 14. dnia po ostatnim szczepieniu do 9. miesiąca)
  • status ozdrowieńca (ważny przez 6 miesięcy).

W przypadku podróży z UK do Hiszpanii w celach turystycznych, wjazd (dla osób powyżej 12. roku życia) jest możliwy tylko wtedy, gdy posiadają one pełne szczepienie lub status ozdrowieńca. Żadne testy nie upoważniają do przekroczenia hiszpańskiej granicy w celach turystycznych. Jeśli jednak cel podróży jest inny, należy sprawdzić szczegółowe wymagania na stronach rządu Hiszpanii, ponieważ ostateczne ograniczenia wjazdowe są zależne od celu podróży.

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie