Rozwód bez orzekania o winie stanie się możliwy w Anglii i Walii

Fot: Pxhere

W Anglii i Walii wchodzą nowe przepisy dotyczące rozwodów – zgodnie z przepisami będzie można zakończyć małżeństwo bez orzekania o winie jednej ze stron. To najbardziej radykalna zmiana w prawie od wielu dekad!

Mamy do czynienia z pierwszą, tak radykalną zmianą od 50 lat w tym zakresie – do tej pory, aby uzyskać rozwód w Anglii konieczne było udowodnienie przed sądem winy współmałżonka. Teraz, możliwe będzie zakończenie małżeństwa bez orzekania o winie jednej ze stron i bez "blame game" uprawianego przed obliczem sądu. Jeśli małżonkowie będą chcieli rozstać się za wspólnym porozumieniem to wreszcie będzie to możliwe. W takim wypadku nikogo nie będzie trzeba "obwiniać" o rozpad małżeństwa. Prawo w Anglii i Walii w tym względzie stanie się podobne do regulacji obowiązujących w Szkocji, z kolei w Irlandii Północnej nadal konieczne będzie wskazania "winnego" małżonka.

Rozwód bez orzekania o winie możliwy w Anglii

Zmiana w tym zakresie została przyjęta z powszechnym zadowoleniem. Dzięki nowym przepisom uda się uniknąć niepotrzebnej eskalacji konfliktu między współmałżonkom, co ułatwi dalsze układanie życia oraz relacji z dziećmi.

Do tej pory, w ramach obowiązującego systemu, aby zakończyć małżeństwo w Anglii i Walii konieczne było pozwanie swojego partnera i oskarżenie go (np. o zdradę). Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, to współmałżonkowie musieli spędzić osobne dwa lata (jeśli oboje wyrazili zgodę na rozwód) lub pięć (jeśli jedno z nich sprzeciwiało się rozwodowi).

Jak uzyskać rozwód w UK?

W ramach nowych przepisów prawo w tym względzie zostanie uproszczone. Możliwe będzie uzyskanie rozwodu bez konieczności podawania powodu lub przypisywania winy jednej ze stron. Wystarczające będzie orzeczenie, iż małżeństwo się skończyło. W większości przypadku taki dokument powinien wystarczyć brytyjskiemu sądowi do wydania odpowiedniej decyzji. 

Przepisy te będą obowiązywała także w przypadku małżeństw osób tej samej płci i cywilnych związków partnerskich. Zaznaczmy, iż sędziowie nadal będą mieli wiele do powiedzenia w kwestii sporów dotyczących dzieci, alimentów czy sprawiedliwego podziału majątku.

W 2020 roku 103 592 par rozwiodło się w Anglii i Walii. Około jedna trzecia małżeństw skończyła się rozwodem (patrząc na wszystkie związki zawarte między 1964 a 2019 rokiem). Od ostatnich 10 lat liczba rozwodów na Wyspach zmniejsza się.
 

 

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Zmarł papież Franciszek. Zerwał z tradycją w sprawie pochówku

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. W sprawie swojego pochówku wydał nietypową decyzję zrywając ze 120-letnią tradycją.

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Pogrzeb papieża Franciszka. Jakie utrudnienia w lotach w Europie?

W związku z pogrzebem papieża Franciszka, który odbędzie się...

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Przeczytaj także