Gdzie usługi medyczne są lepsze – w Polsce czy na Wyspach? Sprawdź, czy Polacy z UK wolą leczyć się w brytyjskiej służbie zdrowia czy w NFZ.
Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii często narzekają na brytyjską służbę zdrowia i na poziom opieki medycznej na Wyspach. Czy jednak naprawdę nie lubią korzystać z usług brytyjskich lekarzy i wolą wizyty lekarskie w Polsce? Oto, jak na ten temat wypowiedzieli się Czytelnicy „Polish Express” pod jednym z naszych postów na Facebooku.
Dlaczego niektórzy Polacy z UK wolą brytyjskich lekarzy?
Pomimo częstego narzekania na NHS, okazuje się, że zaskakująco wielu Polaków mieszkających w UK bardziej ceni sobie lekarzy brytyjskich niż polskich. Zwolennicy brytyjskiej medycyny wskazują, że w Polsce bywali niepotrzebnie faszerowani antybiotykami i wieloma innymi lekami, które nie dawały dużego rezultatu. Osoby te zdecydowanie preferują minimalistyczne i bardziej zachowawcze brytyjskie podejście dotyczące przepisywanych przez lekarzy leków.
Dodatkowo, niektórzy wskazują, że słynny paracetamol na wszystko w UK to mit, który mocno mija się z prawdą. Dlaczego? Otóż takie przekonanie wynika z osobistych doświadczeń części Polaków związanych ze służbą zdrowia na Wyspach. Niektórzy zwracają uwagę, że w przypadku gdy chodzi się przez dłuższy czas do tego samego lekarza GP, wizyty i leczenie wyglądają podobnie, jak w Polsce, a dodatkowo, leki dla osób chorujących przewlekle bywają tańsze.
Dlaczego część Polaków z UK woli leczyć się w Polsce?
Z kolei zwolennicy korzystania z polskich usług medycznych po pierwsze są zdania, że brytyjscy lekarze zbyt często idą na łatwiznę i przepisują na wiele różnych, czasem niedodiagnozowanych schorzeń słynny paracetamol. Po drugie, opisując własne doświadczenia wskazują, że w Wielkiej Brytanii lekarze zbyt oszczędnie zlecają dodatkowe badania, a przez to diagnoza bywa mniej trafna w przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń, a to z kolei skutkuje błędnie dobranym i nieskutecznym leczeniem.
To jednak nie wszystkie argumenty zwolenników polskiej medycyny. Wiele osób wskazało też, że o ile w przypadku grypy czy innej tego typu choroby, przy której wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, nie mają nic przeciwko brytyjskim lekarzom, jednak z usług bardziej specjalistycznych (np. dentystycznych) wolą korzystać w Polsce.
A jakie jest Wasze zdanie na temat polskiej i brytyjskiej służby zdrowia? Wolicie korzystać z pomocy lekarzy w Polsce czy w UK – i uzasadniacie swoje preferencje? Czekamy na Waszy odpowiedzi!