Oświadczenie premiera: Koniec lockdownu nie oznacza, że życie wróci do normalności [wideo]

19 lipca mieszkańcy Anglii będą świętować „Freedom Day”. Nastąpi wtedy ostatni etap luzowania restrykcji – co potwierdził w Izbie Gmin minister zdrowia, Sajid Javid, a następnie Boris Johnson na konferencji prasowej. M.in. zostaną otwarte kluby nocne i zniesiony zostanie wymóg dystansu społecznego oraz maseczek.

W czasie konferencji prasowej na Downing Street, Boris Johnson potwierdził zakończenie lockdownu 19 lipca. Zaznaczył, że zobaczymy zwiększenie liczby ofiar śmiertelnych i hospitalizacji w wyniku Covid-19, jednak to jest zawsze przewidywane po luzowaniu restrykcji.

Koniec lockdownu

Premier stwierdził, że teraz jest najlepszy czas na zakończenie lockdownu, gdyż – jeśli rząd zdecyduje się na jego opóźnienie do września – wtedy, gdy zacznie robić się zimniej, pojawi się jeszcze więcej przeszkód w zniesieniu ograniczeń.

– Jest absolutnie niezbędne, żebyśmy teraz kontynuowali [luzowanie restrykcji – przyp. red.] ostrożnie – powiedział premier i dodał, że pandemia jeszcze się nie skończyła i wciąż niesie ze sobą ryzyko, dlatego ludzie nie powinni oczekiwać, że wszystko teraz wróci do normalności, nawet gdy restrykcje zostaną poluzowane. Boris Johnson dodał także, że ludzie powinni nadal nosić maseczki ochronne, gdy jest to potrzebne.

Premier zaznaczył jednak, że nie ma „łatwej odpowiedzi ani oczywistej daty” na otwarcie, jednak oczekuje, że ludzie nadal będą nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Wymóg ten wraz z dystansem społecznym zostanie jednak oficjalnie zniesiony 19 lipca.

Co się zmieni 19 lipca?

Wraz ze zniesieniem obowiązku noszenia maseczek i dystansu społecznego 19 lipca, otwarte zostaną kluby nocne w Anglii i nie będą już obowiązywały limity zgromadzeń w teatrach, kinach i obiektach sportowych. Boris Johnson zachęca jednak kluby nocne i inne miejsca większych zgromadzeń do wprowadzenia wymogu paszportów covidowych przy wejściu. Premier podkreśla, aby mieszkańcy Wysp ostrożnie korzystali z wolności.

Restrykcje dotyczące podróży

Boris Johnson powiedział również, że po 19 lipca nadal będą obowiązywać obecne restrykcje dotyczące podróży zagranicznych, czyli także te dotyczące kwarantanny hotelowej dla wracających z krajów z listy red.

Jak twierdzi – do przyszłego poniedziałku dwie trzecie dorosłych otrzyma drugą dawkę szczepionki, a każdy dorosły otrzyma propozycję pierwszej dawki. Według niego „bardzo istotną rzeczą” jest to, aby ludzie się szczepili.

Premier podkreślił również – co podkreśla zawsze – iż ma nadzieje, że zniesienie restrykcji będzie trwałe.

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie