Zakończenie pracy w UK. Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca przy ustaniu zatrudnienia?

Fot. Getty

Myślisz o zmianie pracy lub o wyjeździe z Wielkiej Brytanii na stałe? Zastanawiasz się nad złożeniem wypowiedzenia w obecnej pracy? Sprawdź koniecznie, o jakie dokumenty powinieneś upomnieć się u pracodawcy przy zakończeniu zatrudnienia – jeśli sam o nich zapomni.

Dlaczego ważne jest zabezpieczenie podstawowych formalności na zakończenie pracy w jakimkolwiek miejscu? Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca, gdy podwładny składa wypowiedzenie, jest zwalniany lub gdy kończy się jego kontrakt? Czym jest P60, a czym P45? Czy warto kolekcjonować payslipy? Poniżej znajdzie odpowiedzi na te i inne pytania, ważne dla osób szykujących się na zakończenie współpracy z obecnym pracodawcą.

Jeśli jesteś zatrudniony w Wielkiej Brytanii, ale myślisz o złożeniu wypowiedzenia – czy to ze względu na chęć zmiany pracy, czy też w związku z planami powrotu do kraju z emigracji – musisz pamiętać, jakie dokumenty powinien wystawić Ci pracodawca na zakończenie współpracy. Wiedza ta może okazać się bardzo przydatna, gdy na przykład pracodawca zapomni – ale Ty będziesz wiedział, o co konkretnie trzeba się upomnieć.

 

Dokumenty na zakończenie pracy są bardzo ważne, ponieważ potwierdzają one Twój staż pracy, doświadczenie zawodowe, opłacanie składek i wysokość wynagrodzenia. Dokumenty te mają też znaczenie w kwestii ewentualnego dalszego prawa do urlopu wypoczynkowego, wychowawczego, prawa do dodatków związanych z długością stażu pracy, czy też prawa do zasiłków. Mogą mieć więc sporą wartość w nowej pracy – czy to w UK, czy to w Polsce, czy w innym państwie.

Zakończenie pracy w UK. Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca?

Przy zakończeniu pracy – zarówno w przypadku, gdy to Ty złożysz wypowiedzenie, jak i w przypadku ustania umowy podpisanej na czas określony lub gdy w firmie nastąpi redukcja etatów – pracodawca powinien zaopatrzyć Cię w przynajmniej dwa podstawowe dokumenty: P60 oraz P45.

Dokument P45 jest dokumentem, który każdy brytyjski pracownik musi otrzymać przy ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy. Forma P45 zawiera informacje o otrzymanym przez cały okres pracy wynagrodzeniu, a także o kwocie opłaconego podatku w danym roku podatkowym. P45 jest potwierdzeniem prawidłowego zakończenia pracy u danego pracodawcy. Z kolei dokument P60 jest formularzem, który pracodawca powinien dać pracownikowi na koniec każdego roku podatkowego. Formularz P60 stanowi potwierdzenie prawidłowego rozliczenie zakończonego roku podatkowego.

Zmiana pracy w UK. Inne dokumenty, o które warto zadbać

Dodatkowo, dobrze jest również gromadzić payslipy, które pracodawca musi wystawiać przy każdej wypłacie. Na payslipie znajdują się informacje o wysokości wypłat i składek. Ważnym dokumentem, który zawsze warto zachować na przyszłość, jest też każda umowa o pracę, jaką podpisaliśmy. W umowie powinien być określony nasz zakres obowiązków i inne szczegółowe warunki zatrudnienia.

W kontekście szukania nowej pracy, podczas procesu rekrutacji z pewnością przydatne mogą okazać się także referencje od poprzedniego pracodawcy. Pracodawca nie ma obowiązku wystawienia referencji i prawdopodobnie sam z siebie ich nie wystawi. Najczęściej trzeba zatem samodzielnie poprosić o referencje, ale warto się przełamać i poprosić – szczególnie wtedy, gdy wiemy, że pracodawca miał o nas i naszej pracy dobrą opinię.

Zakończenie pracy w UK. Lista najważniejszych dokumentów

Podsumowując, kończąc pracę u jakiegokolwiek brytyjskiego pracodawcy, warto zadbać o następujące dokumenty, poświadczające między innymi staż i jakość pracy:

  • P45
  • P60
  • payslipy
  • umowa o pracę
  • referencje od pracodawcy.

Zakończenie self-employment w UK

Inne zasady obowiązują w przypadku osób samozatrudnionych, chcących zakończyć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Aby zamknąć działalność gospodarczą w UK należy:

  • wypełnić odpowiedni formularz HMRC (poprzez stronę: https://www.access.service.gov.uk/login/signin/creds)
  • rozliczyć podatek.

 

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie