Right to repair: Dziś wchodzi w życie nowe prawo do naprawy sprzętu elektronicznego w UK

Fot. Getty

Od dziś w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowe prawo konsumenckie right to repair. Na czym polega nowe prawo do naprawy zakupionego sprzętu elektronicznego w UK?

Od 1 lipca 2021 roku brytyjscy konsumenci mają nową ochronę, dotyczącą zakupionego sprzętu elektronicznego, takiego jak lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory. Na czym polegają nowe przepisy.

 

Right to repair. Prawo do naprawy sprzętu elektronicznego w UK

Wielka Brytania wprowadziła podobne przepisy ochrony konsumentów, jakie obowiązują już w Unii Europejskiej. Celem nowych zasad są nie tylko dodatkowe gwarancje dla kupujących, ale również ochrona środowiska – dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej oraz ograniczeniu nadprodukcji materiałów. W efekcie, rząd chce przedłużyć żywotność sprzętów elektronicznych nawet o 10 lat, pozostawiając w kieszeniach brytyjskich konsumentów średnio około 75 funtów rocznie z tytułu mniejszych rachunków, a także oszczędności, ponieważ naprawa sprzętu jest często o wiele tańsza, niż zakup nowych urządzeń.

Ponadto, jak podaje BBC, według wstępnych szacunków nowe przepisy mogą zmniejszyć nawet o 1,5 miliona ton ilość odpadów pochodzących ze sprzętów elektronicznych. Cytowana przez brytyjski dziennik minister energetyki Anne Marie Trevelyan powiedziała: „Zaostrzone standardy zapewnią, że więcej naszych urządzeń elektrycznych będzie można naprawić, a nie trzeba będzie ich wyrzucać, gdy przestaną działać, dzięki czemu więcej pieniędzy trafi do kieszeni konsumentów”.

Jak dotąd wielu brytyjskich konsumentów skarżyło się na nietrwałość sprzętów gospodarstwa domowego, a także na często występujący brak możliwości naprawy urządzeń w domu, ponieważ sprzedawcy nie gwarantowali dostępu do części wymiennych. Dzięki nowym przepisom już od 1 lipca 2021 brytyjscy konsumenci będą mieć prawo do naprawy zakupionych urządzeń elektronicznych, takich jak lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory, ponieważ producenci będą prawnie zobowiązani do zapewnienia klientom dostępu do części zamiennych.

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie