Pandemia uniemożliwia wielu imigrantom z UE aplikowanie o settled lub pre-settled status

Tysiące imigrantów z UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, ale z różnych powodów musieli wyjechać do swoich rodzimych krajów i mają kłopot z powrotem ze względu na pandemię, mogą stracić prawo do starania się o settled lub pre-settled status.

Po tym, jak 1,3 mln obcokrajowców opuściło w ubiegłym roku Wyspy – był to największy exodus od czasu II wojny światowej – organizacje działające na rzecz ochrony praw imigrantów w UK obawiają się, że część obywateli UE może chcieć wrócić do swoich domów w Wielkiej Brytanii, jednak przez wyjazd i 6-miesięczną nieobecność wynikającą m.in. z sytuacji związanej z pandemią, stracą swoje dotychczasowe prawa w UK.

 

Jak długa może być nieobecność, aby nie stracić prawa do statusu zasiedlenia?

Zgodnie z rozporządzeniem Home Office imigranci z UE nie tracą prawa do (pre-)settled status, gdy nie było ich w UK ponad sześć miesięcy w wyniku sytuacji związanej z pandemią, tylko wtedy, jeśli ich powrót na Wyspy został opóźniony w wyniku zachorowania na Covid-19, kwarantanny lub studiów.

Nieobecność dłuższa niż 12 miesięcy będzie wiązała się z utratą prawa do starania się o status zasiedlenia, mimo że wcześniej mieszkaliśmy w UK.

>> Pobierz praktyczny poradnik JAK APLIKOWAĆ O STATUS OSIEDLONEGO za darmo <<

Niepokojący raport

Z raportu sporządzonego przez grupę Right to Stay wynika, że sytuacja związana z pandemią skomplikowała sytuację życiową części imigrantów z UE właśnie przez niedopasowanie systemu dotyczącego statusu zasiedlenia do obecnego kryzysu epidemicznego.

Wśród pokrzywdzonych są także wieloletni rezydenci – włączając także pracowników kluczowych – którzy nie zdołają złożyć aplikacji o status zasiedlenia do końca czerwca tego roku.

O najbardziej palące kwestie związane ze statusem zasiedlenia zapytaliśmy Ministra ds. Imigracji, Davida Fostera. Cały wywiad możecie przeczytać TUTAJ>>

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie