Jakie zasady obowiązują pary w systemie dotyczącym statusu zasiedlenia, EU Settlement Scheme?

Jeśli partner lub partnerka osoby będącej obywatelem UE mieszkającym w UK, chce złożyć wniosek o settled lub pre-settled status na podstawie związku rodzinnego, a sam/-a pochodzi spoza UE, podlega pewnym zasadom ustanowionym przez Home Office. Nie wszystkie jednak są łatwe w interpretacji. 

 

Jakie zasady dotyczą par w EU Settlement Scheme?

Wśród pytań, które czytelnicy przesyłają do naszej redakcji, znalazła się kwestia związana z ubieganiem się o status zasiedlenia przez partnerkę/partnera pochodzącego spoza UE. Jakie są zatem regulacje zawarte w EU Settlement Scheme dotyczące par, z których jedna osoba jest imigrantem/imigrantką z UE, a druga imigrantem/imigrantką spoza UE?

Podstawową zasadą jest to, aby osoba (pochodząca spoza UE) starająca się o settled lub pre-settled status, znajdowała się w „trwałym związku” z obywatelem lub obywatelką UE jeszcze przed 31 grudnia 2020 roku.

Sam wymóg „trwałego związku” sprawia już więcej trudności w interpretacji. Co to jednak oznacza w kategoriach brytyjskiego Home Office?

„Trwały związek” według Home Office

W ramach dowodu na to, że związek między imigrantem/imigrantką spoza UE i obywatelem/obywatelką UE jest „trwały”, Home Office zwykle oczekuje potwierdzenia, że para żyje w związku podobnym do małżeńskiego lub partnerskiego od co najmniej 2 lat. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dopuszcza jednak „inny ważny dowód na trwałość związku”, co jest akurat lepszą wiadomością dla par, które są w związku od niedawna, ale przed 31 grudnia 2020.

Wśród innych wymogów Home Office na potwierdzenie tego, że związek jest „trwały”, znajduje się m.in. współodpowiedzialność za dziecko.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zasadę, że związek powinien być „trwały” przed 31 grudnia 2020 roku i dodamy do niej kryterium trwałości przekładające się na czas 2 lat, to z prostego rachunku wynika nam, że przed 31 grudnia związek powinien mieć już 2-letni staż.

Teksty tygodnia

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie