Irlandia Północna przedłuża lockdown do 5 marca. Jakie restrykcje obowiązują?

Fot. Getty

Premier Irlandii Północnej ogłosiła przedłużenie ścisłego lockdownu do 5 marca. Jakie restrykcje obowiązują w Irlandii Północnej?

W czwartek wieczorem Irlandia Północna ogłosiła oficjalnie przedłużenie lockdownu aż do 5 marca. Premier Arlene Foster decyzję tłumaczyła koniecznością zahamowania wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

 

Irlandia Północna przedłuża lockdown do 5 marca

Ścisły lockdown rozpoczął się w Irlandii Północnej po Bożym Narodzeniu, a jego zakończenie planowano wstępnie na połowę lutego. Surowe ograniczenia zostają jednak przedłużone aż do 5 marca, a na 18 lutego zaplanowano przegląd efektywności obowiązujących zasad. Przedłużenie lockdownu w Irlandii Północnej zostało zaproponowane przez ministra zdrowia Robina Swanna.

Jakie restrykcje obowiązują w Irlandii Północnej?

Przedłużenie lockdownu w oznacza, że co najmniej do początku marca zamknięte pozostaną przede wszystkim:

  • sklepy i usługi typu non-essential
  • szkoły (w zajęciach stacjonarnych mogą uczestniczyć jedynie dzieci key workers oraz dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej)
  • restauracje (posiłki mogą być serwowane tylko na wynos lub z dostawą do domu).

Podstawową zasadą lockdownu w Irlandii Północnej – podobnie jak w innych częściach UK – jest zakaz wychodzenia z domu. Od zakazu istnieją wyjątki, określane jako konieczności życiowe takie jak zakup żywności i leków, obowiązki opiekuńcze, zawodowe lub edukacyjne, wizyty lekarskie, ćwiczenia fizyczne itp. Podróże są zabronione, a od domu można się oddalić na odległość nie większą niż 10 mil.

Rząd Irlandii Północnej apeluje także, by każdy kto ma taką możliwość, pracował z domu. Aż do 5 marca zabronione pozostają spotkania z osobami z innych gospodarstw domowych wewnątrz i na zewnątrz prywatnych posesji. Wyjątek stanowią support bubbles – w ramach baniek wsparcia w spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 10 osób na raz. W miejscach publicznych, takich jak parki, miejskie skwery, w spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 6 osób z dwóch gospodarstw domowych.

Lockdown Irlandia Północna. Jakie kary za złamanie zasad?

Jak czytamy na stronach rządowych, za złamanie zasad lockdownu w Irlandii Północnej obowiązują następujące kary pieniężne:

  • 200 – 5 000 funtów za złamanie zasad (200 funtów to podstawowa wysokość mandatu, która może zostać obniżona do 100 funtów, jeśli grzywna zostanie opłacona w ciągu 14 dni; wyższa kara, w wysokości do 5000 funtów, może zostać nałożona, gdy sprawa trafi do sądu, na przykład w przypadku powtarzającego się łamania zasad przez daną osobę)
  • 1 000 – 10 000 funtów (kary w tym przedziale przewidziane są dla firm i instytucji łamiących zasady lockdownu; 1 000 futnów jest karą podstawową, a wyższe grzywny można otrzymać w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, na przykład gdy łamanie zasad przez przedsiębiorcę lub instytucję powtarza się).

Więcej informacji o aktualnych zasadach lockdownu w Irlandii Północnej znajduje się na stronach rządowych: LOCKDOWN NORTHERN IRELAND.

POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem – KLIKNIJ TUTAJ!

pobierz z Google Play

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie