Posiadasz settled status? Sprawdź, jak aplikować o obywatelstwo brytyjskie na podstawie statusu zasiedlenia

Fot. Getty

Jedna ze ścieżek do brytyjskiego obywatelstwa wiedzie przez settled status. Jak aplikować o paszport UK na podstawie statusu osiedleńczego? Podpowiadamy!

Osoby, które posiadają pełny settled status, mają możliwość ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Jakie kryteria trzeba spełniać i ile kosztuje aplikacja o obywatelstwo Wielkiej Brytanii?

 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>

Kto może aplikować o brytyjskie obywatelstwo?

O brytyjskie obywatelstwo można aplikować w przypadku posiadania 5 lat udokumentowanego pobytu w UK. Nie jest to jednak aż takie proste, ponieważ – jeśli nie urodziliśmy się w UK lub nie mamy przynajmniej jednego rodzica Brytyjczyka – wcześniej musimy mieć przyznane jedno z trzech poniższych:

  • indefinite leave to remain (stałe prawo pobytu w UK)
  • settled status (inaczej zwany ‘indefinite leave to remain under the EU Settlement Scheme’)
  • indefinite leave to enter the UK (stałe prawo wjazdu do UK).

Jak aplikować o brytyjskie obywatelstwo na podstawie settled status?

Osoby, które posiadają settled status, mogą aplikować o brytyjskie obywatelstwo – ale dopiero po upływie 12 miesięcy od przyznania statusu osoby osiedlonej. Należy pamiętać, że z 12-miesięcznego okresu „oczekiwania” zwolnione są osoby, które są w związku małżeńskim z obywatelem UK – osoby te obowiązują też nieco inne kryteria.

W przypadku wniosku o obywatelstwo, należy spełnić warunek 5 lat pobytu. Pobyt liczony jest przez Home Office wstecz – od momentu wpływu naszego wniosku do Ministerstwa. Home Office wyjaśnia także, że warunek 5-letniego pobytu w UK jest spełniony, jeśli udokumentujemy, że w ciągu 5 lat wstecz od złożenia wniosku:

  • spędziliśmy maksymalnie 450 dni poza Wielką Brytanią w ciągu ostatnich 5 lat
  • spędziliśmy maksymalnie 90 dni poza Wielką Brytanią w ciągu ostatnich 12 miesięcy
  • nie złamaliśmy żadnych brytyjskich przepisów imigracyjnych (na przykład mieszkaliśmy w UK legalnie).

Oprócz kryterium związanego z udokumentowanym co najmniej 5-letnim pobytem i posiadaniem settled status, Home Office wskazuje również inne warunki, jakie należy spełnić, by móc aplikować o brytyjskie obywatelstwo. Do warunków tych należą:

  • ukończone 18 lat
  • udowodnienie znajomości języka angielskiego, walijskiego lub szkockiego
  • zdanie testu Life in the UK
  • wyrażenie chęci dalszego mieszkania na terenie Wielkiej Brytanii
  • odznaczanie się „dobrym charakterem”.

Ile kosztuje brytyjskie obywatelstwo?

Na oficjalnych stronach Home Office czytamy, że samo złożenie wniosku o brytyjskie obywatelstwo kosztuje 1330 funtów. Trzeba także zapłacić 19,20 GBP za dane biometryczne (odciski palców i zdjęcie).

Więcej informacji na temat aplikacji o brytyjskie obywatelstwo na podstawie settled status znajduje się na stronie Home Office: Apply for citizenship if you have indefinite leave to remain or 'settled status'.

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie