Aktualna lista krajów objętych kwarantanną w UK. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w wykazie travel corridors

Fot. Getty

W czwartek władze UK ogłosiły aktualizację listy travel corridors. Które kraje są zaliczane do „niebezpiecznych”, a skąd można podróżować do UK bez obowiązkowej kwarantanny? Sprawdź najnowsze informacje.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, w miniony czwartek władze Anglii ogłosiły zaktualizowaną listę travel corridors, czyli krajów i terytoriów, które nie są objęte obowiązkiem 14-dniowej kwarantanny. Na listę krajów „bezpiecznych” przywrócono kilka greckich wysp: Lesbos, Tinos, Serifos, Santorini oraz Zakynthos. Miejsca te należą do popularnych celów turystycznych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Nowa lista travel corridors będzie obowiązywała od 10 października 2020 od godziny 4:00 rano czasu londyńskiego.

 

Lista krajów objętych kwarantanną w UK

Przypomnijmy, że około tydzień temu z listy travel corridors, czyli „korytarzy podróżnych” usunięto między innymi Polskę oraz Turcję. Z kolei pod koniec września za kraje „niebezpieczne” uznano także Danię, Islandię i Słowację.

Aktualna lista krajów i terytoriów, z których można podróżować do UK bez obowiązku kwarantanny znajduje się na brytyjskich stronach rządowych: TRAVEL CORRIDOS. Z kolei do europejskich krajów, których na tej liście wciąż nie ma, a więc które są objęte kwarantanną w UK, należą między innymi:

  • Polska
  • Francja
  • Holandia
  • Dania
  • Islandia
  • Słowacja
  • Hiszpania
  • greckie wyspy Kreta i Mykonos
  • Czechy
  • Austria
  • Szwajcaria.

Kwarantanna w UK dla Polaków

Kwarantanna dla osób podróżujących do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zarówno drogą powietrzną, jak i morską czy lądową (Eurotunel), została wprowadzone 3 października 2020 o godzinie 4:00 rano czasu londyńskiego. Oznacza to, że podróżując w najbliższym czasie na Wyspy z Polski, mamy obowiązek poddać się 14-dniowej kwarantannie. Nie zastosowanie się do zasad izolacji może kosztować nas nawet 10 000 funtów. W związku z przywróceniem kwarantanny w UK dla Polaków należy pamiętać, że każda osoba podróżująca z Polski do Wielkiej Brytanii ma obowiązek wypełnić Passenger Locator Form. Formularz lokalizacyjny musi zostać wypełniony online nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy UK. W formularzu trzeba wskazać adres, pod którym będziemy odbywać kwarantannę.

Kto jest zwolniony z kwarantanny w UK?

Na polskich stronach rządowych czytamy, że istnieją wyjątkowe sytuacje, gdy podróżny nie będzie podlegał kwarantannie w UK po przyjeździe z Polski. Z kwarantanny w UK są zwolnione przede wszystkim:

  • osoby mieszkające w UK, ale pracujące w innym kraju i podróżujące między UK a państwem, w którym pracują co najmniej raz w tygodniu;
  • osoby mieszkające poza UK, ale pracujące w UK i podróżujące pomiędzy krajem zamieszkania a Wielką Brytanią co najmniej raz w tygodniu;
  • kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym;
  • osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa;
  • sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie;
  • zarejestrowani pracownicy służby zdrowia, jeśli przybywają do Anglii, aby wykonywać obowiązki służbowe, niekoniecznie związane z koronawirusem.

Więcej informacji na temat zasad kwarantanny UK znajduje się na brytyjskich stronach rządowych: TRAVEL CORRIDORS – POLAND.

Teksty tygodnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie