Fot. Getty
Z powodu lockdownu i kryzysu ekonomicznego w Wielkiej Brytanii odnotowuje się wzrost bezrobocia. Eksperci przewidują, że liczba zwolnień będzie jeszcze wyższa, gdy rządowy program furlough dobiegnie końca, a ma to nastąpić już za półtora miesiąca. Oto, co warto wiedzieć na temat okresu wypowiedzenia z pracy w UK.
W obliczu zagrożenia coraz wyższym bezrobociem i zwolnieniami w Wielkiej Brytanii, warto znać swoje praca, zanim pracodawca poinformuje nas o niechybnym zakończeniu współpracy z nami i rozwiązaniu umowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat okresu wypowiedzenia z pracy w UK.
Ile wynosi okres wypowiedzenia z pracy w UK?
Okres wypowiedzenia w UK nie jest z góry sztywno ustalony, ponieważ jego długość zależy od tego, przez jaki czas byłeś zatrudniony u pracodawcy, który chce Cię zwolnić:
- jeśli u obecnego pracodawcy pracowałeś przez co najmniej miesiąc, ale nie dłużej niż 2 lata, to przysługuje Ci co najmniej tygodniowe wypowiedzenie z pracy
- jeśli byłeś zatrudniony przez okres od 2 do 12 lat, to za każdy rok pracy przysługuje Ci tydzień wypowiedzenia
- jeśli byłeś zatrudniony przez okres 12 lat lub dłuższy, to przysługuje Ci 12 tygodni wypowiedzenia.
Pamiętaj, że w przypadku zwolnienia z pracy zawsze masz prawo do konsultacji, rzeczowej rozmowy z pracodawcą na ten temat.
Dokąd najchętniej emigrują Polacy? – ZOBACZ WIDEO:
Konsultacje z pracodawcą w przypadku zwolnień grupowych
Ponadto, jeśli pracodawca jednocześnie zwalnia 20 lub więcej osób, musi zorganizować zbiorowe konsultacje z udziałem związku zawodowego lub przedstawiciela pracowników. Konsultacje muszą się rozpocząć co najmniej 30 dni przed zakończeniem pracy przez jakiegokolwiek pracownika z całej zwalnianej grupy. Z kolei, jeśli zwalnianych jest 100 lub więcej osób, spotkania grupowe muszą rozpocząć się co najmniej 45 dni przed zakończeniem pracy przez którąkolwiek ze zwalnianych osób.