Ile wynosi okres wypowiedzenia z pracy w UK? Oto co musisz wiedzieć o swoich prawach, gdy pracodawca chce Cię zwolnić

Fot. Getty

Z powodu lockdownu i kryzysu ekonomicznego w Wielkiej Brytanii odnotowuje się wzrost bezrobocia. Eksperci przewidują, że liczba zwolnień będzie jeszcze wyższa, gdy rządowy program furlough dobiegnie końca, a ma to nastąpić już za półtora miesiąca. Oto, co warto wiedzieć na temat okresu wypowiedzenia z pracy w UK.

W obliczu zagrożenia coraz wyższym bezrobociem i zwolnieniami w Wielkiej Brytanii, warto znać swoje praca, zanim pracodawca poinformuje nas o niechybnym zakończeniu współpracy z nami i rozwiązaniu umowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat okresu wypowiedzenia z pracy w UK.

 

Ile wynosi okres wypowiedzenia z pracy w UK?

Okres wypowiedzenia w UK nie jest z góry sztywno ustalony, ponieważ jego długość zależy od tego, przez jaki czas byłeś zatrudniony u pracodawcy, który chce Cię zwolnić:

  • jeśli u obecnego pracodawcy pracowałeś przez co najmniej miesiąc, ale nie dłużej niż 2 lata, to przysługuje Ci co najmniej tygodniowe wypowiedzenie z pracy
  • jeśli byłeś zatrudniony przez okres od 2 do 12 lat, to za każdy rok pracy przysługuje Ci tydzień wypowiedzenia
  • jeśli byłeś zatrudniony przez okres 12 lat lub dłuższy, to przysługuje Ci 12 tygodni wypowiedzenia.

Pamiętaj, że w przypadku zwolnienia z pracy zawsze masz prawo do konsultacji, rzeczowej rozmowy z pracodawcą na ten temat.

Dokąd najchętniej emigrują Polacy? – ZOBACZ WIDEO:

Konsultacje z pracodawcą w przypadku zwolnień grupowych

Ponadto, jeśli pracodawca jednocześnie zwalnia 20 lub więcej osób, musi zorganizować zbiorowe konsultacje z udziałem związku zawodowego lub przedstawiciela pracowników. Konsultacje muszą się rozpocząć co najmniej 30 dni przed zakończeniem pracy przez jakiegokolwiek pracownika z całej zwalnianej grupy. Z kolei, jeśli zwalnianych jest 100 lub więcej osób, spotkania grupowe muszą rozpocząć się co najmniej 45 dni przed zakończeniem pracy przez którąkolwiek ze zwalnianych osób.

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie