Czerwiec wielu Polakom kojarzy się ze straganami uginającymi się od świeżego bobu. Jak go gotować i z czym podawać, by wydobyć pełnię jego unikalnego smaku? Podpowiadamy też, co zrobić z już ugotowanym bobem na drugi dzień, by się nie zmarnował.
Jak gotować bób?
Wystarczy wrzucić go do osolonego wrzątku na dwie minuty, by stał się delikatny, miękki i sycący. Bób można gotować dłużej, ale wówczas traci wiele ze swoich cennych składników odżywczych: żelaza, magnezu, miedzi czy witamin. Jak mało które warzywo bób nie potrzebuje wysublimowanego towarzystwa, by smakować wyśmienicie. Jest pyszny wyłuskiwany prosto z miski jako przekąska. Dodatkowo zyska, jeśli podkreślisz go łyżką:
- masła,
- bułki tartej,
- koperku.
Bób można też marynować. Przykładem jest przepis na bób po sycylijsku, który powinien moczyć się przez kilka godzin w marynacie z oliwy, oregano, czosnku i wody. Przed włożeniem do marynaty bobu nie trzeba obierać, ale dobrze go ponacinać, by lepiej wchłaniał smaki. Do marynaty można też dodawać różne rodzaje octu i innych przypraw. Taki bób jest idealny jako samodzielna przystawka lub składnik innych potraw.
Zobacz także: Najłatwiejszy przepis na sałatkę ziemniaczaną
Z czym podawać bób? Przepisy na dania z bobu:
Zielona sałatka z bobem
Składniki:
- 400 g bobu,
- listki świeżej mięty,
- opakowanie rukoli lub ulubionej mieszanki sałat o ciemnych liściach (szpinak, młode pędy groszku, botwinka),
- 100 g fety,
- łyżka oliwy,
- pestki słonecznika,
- sól, pieprz.
Jak to się robi?
W miseczce przygotuj sos z mięty, oliwy i przypraw. Zrób sałatkę z bobu i pozostałych składników. Pestki możesz podkrażyć. Fetę pokrusz lub pokrój na kostki. Sałatkę polej dressingiem z oliwy i mięty.
Sycące danie z kaszą i bobem
Składniki:
- 300 g kaszy gryczanej palonej,
- 150 g bobu,
- kilka pieczarek,
- 100 g boczku,
- olej,
- sól, pieprz.
Jak to się robi?
Pokrojony w kostkę boczek usmaż. Po chwili dodaj pokrojone pieczarki. Osobno ugotuj kaszę i obrany bób. Kaszę i bób dodaj do naczynia, w którym smażyła się cebula i boczek. Dopraw do smaku, zamieszaj.
Pulpety z mrożonego bobu (To danie można przygotować również po sezonie)
Składniki:
- 0,5 kg bobu,
- cebula,
- olej,
- ząbek czosnku,
- sól, pieprz
Jak to się robi?
Ugotowany bób przetrzyj przez sito lub obierz i rozgnieć łyżką. Dodaj posiekaną cebulę i przetarty ząbek czosnku. Formuj małe kulki. Smaż je na rozgrzanym oleju.
Bób – co zrobić z resztek?
Najlepiej smakuje tego samego dnia po ugotowaniu. Co jednak zrobić, jeśli na dnie garnka pozostała z wczoraj resztka bobu? Autorka książki „Gotuję, nie marnuję” Sylwia Majcher radzi, by zrobić wtedy pastę z bobu. W szczelnie zamkniętym naczyniu można ją przechowywać w lodówce jeszcze przez kilka dni. Sprawdza się do kanapek, a także jako przekąska – zamiast lub obok hummusu.
Zobacz także: 10 najpopularniejszych diet na lato w Polsce i Wielkiej Brytanii
Pasta z bobu
Składniki:
- 250 g bobu
- 1 cebula
- łyżka oliwy
- sól, pieprz
- sok z cytryny
Jak to się robi?
Obraną cebulę pokroić w drobną kostkę. Podsmażzyć cebulę na oliwię. Bób bez skórki połączyć z cebulą, przyprawami i sokiem z cytryny. Całość zmiksować. W ten sposób powstaje wegańska pasta z bobu. Aby uzyskać nieco bardziej aksamitną konsystencję, można dodać też łyżkę jogurtu naturalnego. Ząbek czosnku zaostrzy nieco smak przekąski.