Co Twój język mówi o Twoim zdrowiu? Te objawy mogą być niepokojące

Fot. YouTube

Choć nieco niepozorny, język jest narządem iście niezwykłym. Język jest nie tylko najsilniejszym mięśniem, jaki posiada człowiek, ale jest też świetnym… informatorem, żeby nie powiedzieć, denuncjatorem. Po tym bowiem, jak wygląda nasz język, można stwierdzić, czy nasz organizm trawią jakieś choroby.

- Advertisement -

Język jest narządem lekko niedocenianym, choć trudno sobie bez niego wyobrazić mówienie czy choćby spożywanie posiłków. A dodatkowo, jak twierdzą lekarze (zwłaszcza lekarze – dentyści) wygląd języka wiele mówi o zdrowiu człowieka. Warto zatem już teraz otworzyć przed lustrem usta i zamiast przyglądać się zębom, zwrócić uwagę właśnie na język. Jeśli język pokrywa biały nalot lub grudki, albo jeśli nie daj boże jest on obrzęknięty, to znaczy, że w organizmie dzieje się coś złego. 

 

 

 

Biały nalot na języku

Biały nalot na języku może mieć różne przyczyny. Z jednej strony może to być efekt niewystarczającej higieny jamy ustnej, a z drugiej także skutek palenia papierosów lub nadużywania alkoholu. Ale białe plamy na języku mogą też świadczyć o zakażeniu drożdżakami, w tym zwłaszcza popularną Candidą albicans (bielnikiem białym). Candida albicans występuje naturalnie w niewielkich ilościach w przewodzie pokarmowym, a także w układach moczowo-płciowym i oddechowym człowieka, gdzie stanowi składnik mikroflory i gdzie jej rozrost jest hamowany przez tzw. „dobre bakterie”. Gdy jednak liczba tych ostatnich gwałtownie się zmniejszy (najczęściej poprzez przyjmowanie antybiotyków), to drożdżaki mogą doprowadzić do grzybicy. 

Język malinowy/język truskawkowy

Innym powodem do zmartwienia może być tzw. język malinowy/język truskawkowy. Tak o tym narządzie mówimy wówczas, gdy jest on silnie czerwony, a jego brodawki trawi stan zapalny. Język truskawkowy/malinowy najczęściej występuje u dzieci i może być objawem m.in. choroby Kawasakiego (dziecięcej choroby zapalnej małych i średnich naczyń krwionośnych), szkarlatyny (inaczej płonicy, czyli ostrej choroby zakaźnej wieku dziecięcego wywołanej przez paciorkowca grupy A), odry a nawet zespołu wstrząsu toksycznego.
 

Teksty tygodnia

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie