Jak aplikować o settled status dla dziecka? Zobacz wytyczne Home Office!

Fot. Getty

Zastanawiasz się, czy możesz aplikować o settled status dla dziecka, jeśli sam jeszcze nie otrzymałeś decyzji od Home Office? Czy wniosek dla dziecka należy złożyć oddzielnie, czy razem z wnioskiem rodzica? Odpowiedzi na te i inne najważniejsze pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wyrobienie statusu osoby osiedlonej dla dziecka jest bardzo ważne, ponieważ po terminie aplikacji, dziecku nie posiadającemu settled lub pre-settled status przestanie przysługiwać między innymi prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach NHS czy prawo do bezpłatnej edukacji państwowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jakie prawa daje settled status? Zobacz, czemu warto aplikować

Na stronie Home Office znajdujemy liczne wytyczne, dotyczące składania aplikacji o settled status dla dziecka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ O SETTLED STATUS DLA DZIECKA?

Jeśli dziecko nie ukończyło 21. roku życia, wniosek o status osoby osiedlonej dla niego może złożyć rodzic lub opiekun prawny dziecka, ale niepełnoletnie dziecko może również aplikować samodzielnie.

Dodatkowo, należy pamiętać, że wniosek dla dziecka można złożyć, jeśli dziecko:

  • jest obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii
  • nie jest obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii, ale przynajmniej jeden z opiekunów dziecka jest.
 

CZY APLIKACJĘ DLA DZIECKA NALEŻY ZŁOŻYĆ RAZEM ZE SWOJĄ, CZY ODDZIELNIE?

Wniosek o settled status dla dziecka można złożyć na dwa sposoby, czyli albo jako oddzielną aplikację, albo łącznie z wnioskiem rodzica. Home Office wyjaśnia oba te sposoby składania aplikacji za dziecko.

SPOSÓB 1: RODZIC NAJPIERW SKŁADA SWÓJ WNIOSEK, A POTEM „DOŁĄCZA” APLIKACJĘ DZIECKA

Jak podaje Home Office, w przypadku, gdy rodzic wcześniej złożył swój wniosek o settled status, a dopiero potem próbuje złożyć wniosek dla dziecka, istnieje możliwość wtórnego „połączenia” aplikacji rodzica i dziecka za pomocą numeru aplikacji wcześniej złożonej przez rodzica. Ministerstwo zaznacza, że takiego „połączenia” można dokonać w dowolnym momencie – nie trzeba czekać na decyzję Home Office.

Ponadto, jeśli dziecko nie posiada własnego adresu mailowego, można w aplikacji dziecka użyć adresu e-mail rodzica – czyli prawdopodobnie tego samego, który podałaś/-eś wcześniej w swojej własnej aplikacji.

POLECANE: Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące settled status

Przy tak połączonych aplikacjach, nie musisz przedstawiać osobnych dowodów na to, że dziecko spełnia wymóg 5 lat nieprzerwanego pobytu w UK – wystarczy, że udowodnisz swój pobyt.

W przypadku takiego wtórnego połączenia aplikacji, jeśli Ty otrzymasz pozytywną decyzję Home Office, to Twojemu dziecku automatycznie zostanie przyznany status identyczny z Twoim. Oznacza to, że jeśli otrzymałeś settled status, to Twoje dziecko również, a jeśli otrzymałeś pre-settled status, to Twoje dziecko też dostało pre-settled status.

Co z aplikacją dziecka, jeśli rodzic nie otrzyma settled lub pre-settled status?

W przypadku składania połączonych, gdy opiekun dziecka otrzyma negatywną decyzję z Home Office, dziecko wciąż może ubiegać się o settled status – w takiej sytuacji trzeba jednak przedstawić dokumenty potwierdzające, że dziecko przebywało w UK przez nieprzerwany okres 5 lat. Jeśli Ty nie kwalifikujesz się do statusu osoby osiedlonej, ale Twoje dziecko kwalifikuje się – ono otrzyma settled status, mimo że Ty nie otrzymasz.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>

SPOSÓB 2: SKŁADASZ WNIOSEK ZA DZIECKO, ALE SWOJEGO JESZCZE NIE ZŁOŻYŁEŚ

Rodzic, który sam nie aplikował o settled status, może mimo tego złożyć wniosek w imieniu dziecka. W takim przypadku nie będziesz mógł połączyć aplikacji dziecka ze swoją, ponieważ Twój wniosek o settled status jeszcze nie istnieje w systemie. Oznacza to, że będziesz musiał od razu złożyć wszelkie wymagane dokumenty potwierdzające pobyt Twojego dziecka w Wielkiej Brytanii przez 5 lat z rzędu.

KTÓRY SPOSÓB JEST LEPSZY?

Home Office radzi, by korzystać z pierwszego z dwóch opisanych wyżej sposobów, czyli, by najpierw rodzic złożył swoją aplikację, a potem aplikację dziecka i „połączył” obie aplikacje wtórnie. Takie aplikowanie może zaoszczędzić Twój czas, ponieważ nie będziesz musiał osobno udokumentować 5-letniego pobytu dziecka w UK – wystarczy, że udokumentujesz swój własny pobyt. Oczywiście, w przypadku, gdy rodzic z góry wie, że nie spełnia kryteriów na settled status, ale wie, że jego dziecko spełnia – lepiej wybrać sposób nr 2.

ZOBACZ KONIECZNIE: "Settled" i "pre-settled" status dla obywateli UE i ich rodzin. Zobacz kto powinien aplikować o status osoby osiedlonej w UK i jakie to daje prawa

Pierwszy sposób zakłada jedynie, że Home Office może poprosić Cię o dodatkowe dokumenty potwierdzające Twoją relację z dzieckiem lub pobyt dziecka w UK.

Więcej informacji znajdziesz na stronach Home Office.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd UK rozważa dotowanie miejsc pracy dla młodych Brytyjczyków

Jak wynika z doniesień Sky News, brytyjski rząd analizuje możliwości uruchomienia programu, w ramach którego z budżetu państwa byłyby dotowane miejsca pracy

Tajemniczy czeski miliarder przejmuje brytyjskie Royal Mail

Sprzedaż brytyjskiego Royal Mail czeskiemu miliarderowi Danielowi Kretinsky'emu jest bliska sfinalizowania. W ciągu dwóch najbliższych tygodni transakcja ma zostać oficjalnie potwierdzona, jak ustalili dziennikarze BBC.

Migracja netto osiągnęła rekordowy poziom 906 000

ONS ujawniło najnowsze dane dotyczące migracji netto, czyli różnicy między liczbą osób przyjeżdżających na Wyspy i opuszczających je.

W Irlandii Północnej można liczyć na dodatkowe świadczenie po cięciach Winter Fuel Allowance

Emeryci w Irlandii Północnej, których dotknęły zmiany w ramach...

Huragan Bert sieje zniszczenie w Wielkiej Brytanii

Po niszczycielskich powodziach, do których doszło w ten weekend, huragan Bert wywołuje dalsze problemy w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie