Fot. Getty
Z oficjalnych statystyk wynika, że urzędy w Irlandii wydały w 2019 r. blisko 1 mln paszportów. W pobiciu rekordu główny udział mieli Brytyjczycy, którzy chcą zachować obywatelstwo unijne po Brexicie.
Zainteresowanie Brytyjczyków wyrobieniem sobie irlandzkiego paszportu osiągnęło szczyt w marcu i październiku tego roku, czyli w czasie, gdy ważyły się losy sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wydaje się zatem, że Anglicy, Szkoci, Walijczycy i obywatele Irlandii Północnej decydowali się na złożenie wniosku o przyznanie irlandzkiego paszportu przede wszystkim wtedy, gdy znacząco rosło ryzyko wystąpienia No Deal. A przypomnijmy, że prawo do otrzymania irlandzkiego obywatelstwa w szybkim trybie przysługuje przede wszystkim obywatelom UK, których albo dziadkowie, albo rodzice są Irlandczykami.
Brytyjskie obywatelstwo: Zobacz jak uzyskać paszport dla dziecka urodzonego w Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy, którzy składają wniosek o przyznanie irlandzkiego paszportu wprost przyznają, że nie chcą stracić szeregu praw, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o możliwość swobodnego poruszania się w obrębie UE, osiedlania się w krajach członkowskich Wspólnoty, korzystania z opieki medycznej za granicą na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego czy też uczestnictwa w programie Erasmus.
– To był kolejny przełomowy rok dla urzędników punktów paszportowych. Chcę podziękować pracownikom wydziałów paszportowych, którzy ciężko pracowali w ostatnich latach, aby dostarczyć nowoczesną, bezpieczną i wydajną obsługę [wniosków paszportowych]. Irlandzki paszport jest cennym dokumentem i nadal wzmacniamy wszystkie procesy, aby zapobiegać oszustwom oraz zachować jego integralność i bezpieczeństwo – w takich słowach najnowsze dane skomentował irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney.