Preferencyjny program imigracyjny dla lekarzy i pielęgniarek – oto kolejna obietnica wyborcza Borisa Johnsona

Fot. Getty

Boris Johnson obiecał, że wprowadzi nowy, specjalny program wizowy, mający ułatwić lekarzom i pielęgniarkom z całego świata pracę w brytyjskiej służbie zdrowia. Proponowany system miałby załagodzić kryzys zatrudnienia w NHS, jednak opozycja wytyka premierowi, że jego nowy plan „jest pełny dziur”.

Jak podaje dziennik „The Independent”, specjalne wizy dla pracowników medycznych z całego świata są odpowiedzią za obawy o to, że po Brexicie NHS stanie przed jeszcze głębszym problemem niedoboru pracowników, niż obecnie. Preferencyjny system wizowy dla lekarzy i pielęgniarek miałby się stać częścią proponowanego przez konserwatystów punktowego programu imigracyjnego, który miałby obowiązywać w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Partia Pracy ostrzega jednak, że polityka imigracyjna zapowiadana przez torysów „jest pełna dziur”. Opozycja zauważa, że konserwatyści powinni podobnie potraktować pracowników innych sektorów gospodarki, ponieważ problem z brakiem odpowiedniej siły roboczej dotyka nie tylko służbę zdrowia.

Zobacz koniecznie: Po Brexicie wjazd do UK bez paszportu będzie niemożliwy! Nie wystarczy, jak dotychczas, dowód osobisty

Nowy program, będą kolejną obietnicą wyborczą Borisa Johnsona, obejmowałby obcięcie kosztów wiz dla lekarzy i pielęgniarek z całego świata. W konsekwencji, medycy płaciliby za wizy o połowę mniej, niż wszyscy inni imigranci – zamiast 928 funtów, zapłaciliby 464 funty. Dodatkowo, każdy wnioskodawca otrzymałby gwarancję otrzymania decyzji w sprawie aplikacji o wizę w ciągu czasu nie dłuższego niż dwa tygodnie.

Ponadto, jak podaje „The Independent”, osoby ubiegające się o pracę w NHS otrzymałyby dodatkowe punkty w ramach systemu imigracyjnego. Dla służby zdrowia zniesiono by również ograniczenie liczby imigrantów, których w NHS można zatrudnić.

O tym się mówi: Settled status: Ile czasu czeka się na decyzję Home Office po złożeniu wniosku o status osoby osiedlonej?

 

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie