Fot. Getty
Czy wiesz, jak poprawnie udokumentować pobyt w UK, aby Home Office nie odrzuciło Twojej aplikacji? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki ministerstwa, które pomogą Ci, jeśli nie udaje Ci się potwierdzić pobytu w UK za pomocą NIN lub niektórych dokumentów dotyczących benefitów.
Głównym kryterium w rozpatrywaniu przez Home Office aplikacji o settled status jest warunek co najmniej 5-letniego pobytu w Wielkiej Brytanii. Jednak udowodnienie, że rzeczywiście mieszkasz w UK odpowiednio długo, leży po Twojej stronie. To Ty musisz wykazać Home Office, że spełniasz wskazany warunek – Home Office może jedynie stwierdzić, czy przedstawione przez Ciebie dowody są wystarczające, czy nie są wystarczające.
Jeśli od lat płacisz podatki w UK, to najprostszym sposobem jest po prostu podanie numeru NIN, który pozwoli na automatyczne sprawdzenie m.in. Twojej historii podatkowej. Jeśli jednak z jakichś względów Home Office odmówi przyznania Ci settled status, mimo że podałeś NIN i wszystko powinno być w porządku, ministerstwo radzi, by nie rezygnować z ubiegania się o status osoby osiedlonej, ale by po prostu przesłać inne dokumenty, potwierdzające realną długość Twojego pobytu w UK. Home Office zaznacza, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Czytaj także: Aplikacja o settled status: Dla niektórych imigrantów z UE to droga przez mękę
Poniżej przedstawiamy wytyczne zamieszczone na oficjalnej stronie rządowej, dotyczące składania dodatkowych dokumentów, potwierdzających długość pobytu w Wielkiej Brytanii.
1. Format i maksymalna liczba dokumentów
Home Office zaznacza, że koniecznie trzeba pamiętać, aby elektronicznie składane dokumenty miały odpowiedni format oraz aby zbyt wielu ich nie składać:
- każdy dowód pobytu musi być w formie zdjęcia lub skanu dokumentu
- każdy dokument musi być opatrzony datą oraz imieniem i nazwiskiem osoby starającej się o settled status
- możesz złożyć MAKSYMALNIE 10 dokumentów potwierdzających cały Twój pobyt w UK – zastanów się więc dobrze, zanim wybierzesz, które dokumenty chcesz przedstawić Home Office
- maksymalny rozmiar każdego dokumentu to 6 MB.
2. Dodatkowe wskazówki
W związku z tym, że możesz złożyć tylko 10 dokumentów, to pamiętaj, że lepiej złożyć jeden dokument potwierdzający dłuższy okres, niż kilka dokumentów potwierdzających krótsze okresy Twojego pobytu w UK.
Przykładowo, Home Office radzi, że – o ile to możliwe – lepiej składać np. roczne wyciągi bankowe, council tax bills czy certyfikaty uniwersyteckie, niż miesięczny rachunek za prąd czy dokument poświadczający wizytę u lekarza.
>> CHCESZ POZOSTAĆ W UK? POBIERZ PORADNIK DOTYCZĄCY APLIKACJI SETTLED STATUS TUTAJ <<
3. Dwa sposoby datowania dokumentów
Home Office na swojej stronie uczula również na to, w jaki sposób należy datować dokumenty, aby były dobrze zrozumiane przez urzędników. Istnieją dwa główne sposoby, które wyznaczają interpretację danego dokumentu przez Home Office:
- dokumenty zawierające tylko jedną datę są uznawane za dowody jedynie miesięcznego pobytu
- aby dany dokument został potraktowany jako dowód dłuższego (niż miesięczny) pobytu w UK, to muszą na nim widnieć dwie daty – początek i koniec okresu dłuższego niż miesiąc.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Home Office.