Przepisy dotyczące prawa do wynajmu (right to rent) dla imigrantów z UE po Brexicie. Czy landlordzi będą musieli sprawdzać nasz status imigracyjny?

Na stronie rządowej pojawiły się najnowsze informacje dotyczące prawa do wynajmu (right to rent) dla imigrantów z UE po Brexicie, skierowanego głównie do landlordów i agencji nieruchomości. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący dyskryminacji na tle narodowościowym.

Z informacji podanych na gov.uk wynika, że dotychczasowym prawie do wynajmu nie zajdą żadne zmiany, a landlordzi nie będą mogli sprawdzać statusu imigrantów z UE, którym zechcą wynająć mieszkanie, do 31 grudnia 2020 roku w przypadku, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy.

Przeczytaj też: Nie dajcie się oszukać! Agencje i landlordzi próbują naliczać opłaty administracyjne za wynajem!

Home Office informuje, że najemcy będą mogli okazać swoje prawo do wynajmu przez okazanie:

– swojego paszportu lub dowodu osobistego

– w przypadku gdy nie pochodzą z kraju UE, będą mogli przedstawić swoją kartę dotyczącą rezydentury.

Na stronie rządowej pojawiła się także informacja, że landlordzi mają „obowiązek” nie dyskryminować swoich najemców na podstawie ich rasy lub narodowości. Nie mogą żądać od obywateli UE, aby pokazali im, że posiadają settled lub pre-settled status przed wprowadzeniem nowym zasad dotyczących wynajmu 1 stycznia 2021 roku.

 

Polecane: Co zmieni się dla imigrantów z UE w przypadku twardego Brexitu, a co po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową?

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie