Powrót do Polski: Prawo do brytyjskich zasiłków i emerytury w przypadku wyprowadzki z UK

Fot. Getty

Wracasz do Polski i zastanawiasz się, czy nadal będą Ci przysługiwać zasiłki lub emerytura z UK? Przedstawiamy rządowe wytyczne dotyczące możliwości pobierania i aplikowania o brytyjskie świadczenia poza granicą UK. Zobacz, co Ci przysługuje po powrocie do Polski.

Na oficjalnej rządowej stronie znaleźć można wytyczne, dotyczące zasad ubiegania się o brytyjskie świadczenia w przypadku przeprowadzki do innego kraju. Niektóre zasiłki można pobierać i wnioskować o nie, będąc za granicą tymczasowo lub na stałe, lub też mając już zaplanowaną przeprowadzkę – np. do Polski.

W razie wyjazdu z UK, w pierwszej kolejności należy poinformować o zmianie adresu odpowiednie instytucje, takie jak lokalne Jobcentre Plus lub biuro, które ma Ci wpłacać zasiłek, gdy będziesz za granicą. Trzeba też poinformować HMRC.

Czytaj także: Zasiłki i emerytury dla obywateli UE w przypadku twardego Brexitu

Czy można wnioskować o brytyjskie świadczenia będąc poza granicą UK?

Jeśli zamierzasz (lub już mieszkasz) w kraju członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub w kraju, który podpisał z Wielką Brytanią specjalną umowę, to możesz ubiegać się brytyjskie zasiłki, a także o świadczenia oferowane w kraju, do którego się przeprowadzasz (w którym mieszkasz). Polska jest krajem członkowskim EOG.

Warunkiem koniecznym uzyskania benefitów jest między innymi zaświadczenie o opłaconym w UK National Insurance.

Polecane: Wracasz do Polski? Oto lista 14 najważniejszych spraw do załatwienia przed wyprowadzką

Jakie brytyjskie świadczenia przysługują za granicą?

Jeśli spełnia się szczegółowe warunki – które różnią się w zależności od świadczenia – można ubiegać się poniższe zasiłki:

  • Jobseeker’s Allowance
  • Maternity Allowance
  • Child Benefit
  • tax credits
  • Guardian’s Allowance
  • Zasiłki z tytułu choroby lub urazu
  • Zasiłki z tytułu niepełnosprawności (jednak prawo do nich zależy od konkretnego przypadku oraz od tego, do jakiego kraju wyjeżdżasz i na jak długo)
  • Winter Fuel Payments
  • Zasiłki związane ze śmiercią bliskiej osoby

Co ważne, w przypadku każdego ze wskazanych zasiłków, trzeba spełnić określone szczegółowe kryteria, by móc skorzystać z brytyjskich benefitów poza UK. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na brytyjskich stronach rządowych: https://www.gov.uk/claim-benefits-abroad.

Dowiedz się więcej: Czym jest Universal Credit, ile wynosi i kto może go otrzymać? ZOBACZ najważniejsze informacje o brytyjskim zasiłku powszechnym

Kiedy dopuszczasz się oszustwa?

Na stronie rządowej czytamy o następujących sytuacjach, w których zachodzi oszustwo:

  • nie powiedziałeś urzędowi, który wypłaca Ci świadczenia, że ​​wyjeżdżasz za granicę, nawet jeśli jest to tylko krótka wizyta
  • celowo nie zgłaszasz zmiany swojej sytuacji podczas pobytu za granicą, takiej jak zakup nieruchomości, praca lub ubieganie się o emeryturę lub zasiłek z innego kraju
  • kłamiesz w celu uzyskania świadczeń, np. ubiegasz się o emeryturę lub rentę osoby zmarłej za granicą.

Prawo do brytyjskich zasiłków po Brexicie

Trzeba pamiętać, że w związku z Brexitem obecnie prawo do brytyjskich zasiłków mają ci obywatele UE/EOG (w tym Polski), którzy posiadają settled lub pre-settled status, lub czekają na decyzję Home Office. Jeśli przegapiłeś termin na złożenie wniosku o status, wciąż możesz aplikować. Szczegóły znajdują się w naszym artykule: "SETTLED STATUS: HMRC wzywa Polaków w UK do aplikowania pomimo upływu terminu. Dlaczego warto i jak to zrobić?".

Państwowa emerytura

Obywatele UE, EOG oraz Szwajcarii, którzy otrzymują brytyjską emeryturę państwową, mogą pobierać należne świadczenia za granicą. Mieszkając poza UK można ubiegać się o brytyjską emeryturę państwową – pod warunkiem, że wcześniej zapłaciło się wystarczającą ilość składek na National Insurance w Wielkiej Brytanii.

Teksty tygodnia

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie