Recykling UK: czego nie umieszczamy w koszach do segregacji

Choć kwestia recyklingu nie powinna nastręczać większych trudności, to jednak wciąż mylimy się, co można, a czego nie można umieszczać w koszach na odpady do powtórnego wykorzystania. Oto lista śmieci, które często chcemy poddać recyklingowi, a które w UK nie podlegają prostej segregacji. 

Karteczki samoprzylepne
Choć wydawałoby się, że karteczki samoprzylepne to idealny materiał do recyklingu, to jednak ich kleisty pasek często nie nadaje się do ponownej obróbki. – Ogólnie zniechęcamy ludzi do recyklingu karteczek, ponieważ klej może się pojawić w produkcie końcowym i może na przykład przybrać postać smug na gazecie – mówi Chris Mills z Waste & Resources Action Programme. 

- Advertisement -

Tubki po paście do zębów i podobne
Tubki po paście do zębów, a także łatwe do zgniecenia tubki z innymi substancjami (takimi jak choćby krem przeciwsłoneczny), nie nadają się do recyklingu z uwagi na to, że są wykonane z różnych materiałów. Tubki z pastą do zębów zawierają różne rodzaje plastiku, a często też aluminium.

Czytaj także: Kulisy polskiego biznesu odpadów w UK. „Brudna robota – czysty zysk” nowy serial dokumentalny z UK

Kieliszki i szklane naczynia do gotowania
W odróżnieniu od szklanych słoików i butelek, kieliszki, a także szkło służące do gotowania, takie jak np. Pyrex, nie nadają się do recyklingu. Szkło tego typu jest specjalnie wzmacniane, co oznacza, że podczas obróbki nie topi się ono, jak zwyczajne szkło. Naczynia do gotowania mogą zawierać glinę, a kieliszki – odrobinę ołowiu. 

Paragony
Choć wydawałoby się, że paragon to nic innego jak papier, to niestety nie wszystkie paragony w UK podlegają recyklingowi. Segregacji nie podlegają paragony z domieszką bisfenolu A (BPA) albo bisfenolu S (BPS). 

Bądź na bieżąco: Polska jest jednym z największych odbiorców śmieci z Wielkiej Brytanii. Czy UK sprzyja rozwojowi nad Wisłą „mafii śmieciowej”?

Opakowania po czipsach
Większości osób wydaje się, że opakowania po czipsach powinny wylądować w koszu na odpady do powtórnego wykorzystania. Jednak eksperci informują, że paczki na czipsy robione są zazwyczaj z tworzyw takich jak polipropylen lub polietylen, czyli z surowców rzadko kiedy poddawanych recyklingowi. 

Opakowania po sałacie
Opakowania po gotowych mieszankach sałat to również śmieci, które najczęściej wrzucilibyśmy do recyklingu. Tymczasem są one najczęściej robione z różnych rodzajów plastiku, w związku z czym nie nadają się do przetworzenia. 

Zobacz też: „Mniej gadania i memowania, a więcej sprzątania”! Zobacz, jak Polacy w UK walczą z plastikowymi odpadami

Teksty tygodnia

Dziura budżetowa w Wielkiej Brytanii uderzy we wszystkich

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w UK i w kogo najbardziej uderzy dziura budżetowa, a dokładniej jej “łatanie”?

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie