EasyJet nie chce ponosić odpowiedzialności za odwołane loty? Pasażerowie skarżą się, że przewoźnik działa wbrew prawu UE i naraża ich na stratę pieniędzy

Fot. Getty

Pasażerowie taniej linii lotniczej EasyJet poskarżyli się, że po serii odwołanych lotów w zeszły weekend nie otrzymali stosownej pomocy w znalezieniu innego, alternatywnego połączenia. EasyJet jednak zaprzecza, twierdząc, że robi, co może, by pomóc swoim klientom dotrzeć do miejsca docelowego. 

Zgodnie z rozporządzeniem nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady, pasażerowie lotu odwołanego na skutek wyjątkowych okoliczności (do takich okoliczności zalicza się przede wszystkim fatalne warunki pogodowe) mają prawo do:

  • zwrotu pełnego kosztu biletu po cenie, za jaką został kupiony, w terminie do 7 dni od daty odwołania lotu;
  • lotu powrotnego do pierwszego miejsca odlotu, w najwcześniejszym możliwym terminie;
  • zmiany planu podróży do miejsca docelowego, na porównywalnych warunkach i w najwcześniejszym możliwym terminie; 
  • zmiany planu podróży do miejsca docelowego, na porównywalnych warunkach i w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera (zależności od dostępności wolnych miejsc).

Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o zbliżających się strajkach pilotów Ryanaira

Podobne wymogi, co unijne rozporządzenie nr 261 z 2004 r., nakłada na linie lotnicze również brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ang. Civil Aviation Authority). – Gdy z przyczyn niezależnych od linii lotniczej odwołany zostanie lot, to przewoźnik jest zobowiązany do zaoferowania pasażerom zmiany trasy. Za pomoc w dotarciu do miejsca docelowego innym samolotem, w tym samolotem należącym do innych linii lotniczych, lub też innym środkiem transportu, na przykład autobusem, pasażer nie może zostać obciążony przez przewoźnika dodatkowymi kosztami. Dotyczy to również sytuacji, w których pasażerowie podróżują w lepszej klasie, niż ta zaznaczona na bilecie pierwotnym – mówi Faustyna Szweda z Safe Claims

Bądź na bieżąco: Tani przewoźnik z Irlandii kasuje połączenia z Polski – będzie mniej lotów Ryanair z Modlina!

Problem polega jednak na tym, jak opowiedzieli na łamach dziennika „The Independent” klienci EasyJet, że brytyjska linia lotnicza wcale nie kwapi się do pomocy w szukaniu alternatywnej trasy. Rachel Hollyer z mężem Timem Linesem oraz z dziećmi Maxem i Olivią poskarżyli się, że po odwołaniu ich lotu z Bristolu do Nicei w niedzielę o godz. 7:00 EasyJet zaproponował im dopiero lot we wtorek po południu (2,5 dnia później). Rodzina nie chciała lecieć tak późno, dlatego zarezerwowała bilety na wcześniejszy lot z Gatwick do Nicei na wtorek rano, ale brytyjska tania linia odmówiła jej zwrotu pieniędzy ponad kwotę pierwotnych biletów. EasyJet zmienił zdanie dopiero po interwencji dziennikarzy „The Independent”, a także zgodził się pokryć koszt taksówki z Bristolu na lotnisko w Londynie. 

Czytaj też: Ryanair zwiększa częstotliwość lotów na Wyspy z lotniska w Bydgoszczy

Podobne kłopoty napotkali także pasażerowie samolotu EasyJet, który w sobotnie przedpołudnie miał wylecieć z Montpellier do Londynu Gatwick. I w tym wypadku linia lotnicza nie kwapiła się ze znalezieniem dla pasażerów najwcześniejszego możliwego połączenia (takie było z Paryża, ale wtedy pasażerowie musieliby do stolicy Francji dotrzeć pociągiem lub autobusem). Jeden z klientów EasyJet, Mike Ruddick, poskarżył się na łamach „The Independent”, że został mu dopiero zaoferowany lot dwa dni później. 

 

 

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMCR, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMCR.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie