Powrót do Polski: Mam brytyjskie obywatelstwo – czy po powrocie do kraju stracę przywileje w UK?

Fot. Getty

Wyjeżdżając z UK, nigdy nie ma pewności, czy tu nie wrócimy lub czy nie wrócą tu nasze dzieci. W takiej sytuacji można się zastanawiać, jakie prawa przysługują posiadaczom brytyjskich paszportów i czy prawa te można utracić, gdy opuści się Wyspy na przykład na kilkanaście lat. Czy posiadanie brytyjskiego paszportu oznacza, że jest się obywatelem UK?

- Advertisement -

Na oficjalnych stronach brytyjskiego rządu znaleźć można aktualne informacje dotyczące brytyjskiego paszportu oraz brytyjskiego i podwójnego obywatelstwa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

 

BRYTYJSKI PASZPORT

Na stronach gov.uk czytamy, że brytyjski paszport może otrzymać tylko i wyłącznie osoba, która jest obywatelem UK. Wyjazd z UK – nawet wieloletni – nie odbiera automatycznie prawa do paszportu lub prawa do ubiegania się o nowy paszport, gdy dotychczasowy straci ważność.

Prawo do posiadania lub odnowienia brytyjskiego paszportu można utracić przede wszystkich będąc karanym za poważne przestępstwa. Władze UK mogą odebrać osobie karanej (lub oskarżonej) paszport, by uniemożliwić jej wstęp do lub wyjazd z UK.

BRYTYJSKIE OBYWATELSTWO

Brytyjskie obywatelstwo można otrzymać w kilku sytuacjach – oto trzy przykładowe przypadki:

  • jeśli osoba posiada settled status lub indefinite leave to remain (ILR), może aplikować o brytyjskie obywatelstwo po 12 miesiącach od przyznania statusu i stałego mieszkania w UK
  • jeśli rodzice dziecka urodzonego w UK posiadają na przykład settled status lub ILR
  • jeśli rodzic dziecka jest brytyjskim obywatelem
  • jeśli osoba mieszka w UK co najmniej 3 lata, posiada settled status lub ILR i jej formalny partner jest obywatelem UK.

PODWÓJNE OBYWATELSTWO

Wielka Brytania należy do tych krajów, w których podwójne obywatelstwo jest akceptowane. Oznacza to, że Ty lub Twoje dziecko możecie mieć zarówno polskie, jak i brytyjskie obywatelstwo oraz związane z tym wszystkie prawa, obowiązki i przywileje.

Na brytyjskich stronach rządowych czytamy jednak, że w przypadku, gdy osoba ma podwójne obywatelstwo, np. polsko-brytyjskie, to podczas jej pobytu na terenie drugiej ojczyzny, np. w Polsce, nie przysługuje jej brytyjska pomoc dyplomatyczna.

CZY PO WYJEŹDZIE Z UK BRYTYJSKI OBYWATEL TRACI PRZYWILEJE?

Teoretycznie, po wyjeździe nawet na stałe z UK, nie powinno się stracić żadnych podstawowych przywilejów związanych bezpośrednio z posiadaniem brytyjskiego obywatelstwa. Jednak wiele przywilejów związanych jest ściśle z miejscem stałego zamieszkania danej osoby, a nie tylko z posiadanym obywatelstwem.

Przykładowo, na jednej z grup facebookowych, polsko-brytyjska studentka zauważyła:

„Studenci-Brytyjczycy, mieszkający w UE, ale nie w UK, są traktowani jak obywatele krajów UE, jeśli chodzi np. o pożyczkę studencką. Ci z kolei, którzy mieszkają poza UE, są traktowani jak obywatele krajów spoza UE, jeśli chodzi o wysokość czesnego i pożyczki studenckie. Chodzi o to, gdzie dana osoba jest rezydentem, czyli gdzie mieszka na co dzień”.

Teksty tygodnia

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie