Polska MOCNO ucierpi w wyniku „twardego” Brexitu – jak wiele stracimy?

Widmo Brexitu w wersji „no deal” nadal wisi nad Wielką Brytanią – w obliczu przełożenia głosowania w Izbie Gmin nabrało ono jeszcze bardziej realnych kształtów. Jakie konsekwencje dla UK, dla Unii, ale także dla Polski będzie miał rozwód Londynu z Brukselą w takim kształcie?

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych bez umowy będzie oznaczało zarzucenie wszystkiego, co udało się wypracować podczas negocjacji na linii Bruksela-Londyn. Wiąże się to z odrzuceniem koncepcji „transition period”, a zamiast wspólnego, unijnego rynku i swobodonej wymiarny towarów wrócą czasy ceł, kontroli granicznych i ograniczeń handlowych. Fachowcy nie mają żadnych wątpliwością – ucierpią na tym wszyscy. Ale kto najbardziej?

W planie dotyczącym polityki imigracyjnej po Brexicie nie wspomniano o redukcji salda migracji do dziesiątek tysięcy

Według polskiego portalu Money.pl najbardziej pod względem gospodarczym ucierpi Unia Europejska. – Wielka Brytania ma od wielu lat ujemne saldo obrotów z zagranicą. Od stycznia do października minus w handlu towarami i usługami wyniósł 26 mld funtów. Ostatni miesiąc, kiedy była nadwyżka, a zarazem jedyny taki w tym wieku, to luty 2011 roku – czytamy w tekście Jacka Frączyka.

UK zajmuje czwarte miejsce wśród światowych importerów i trudno sądzić, aby po „odcięciu” od unijnego rynku udało się zachować tę pozycję. Brytyjczycy teraz kupują dużo, najwięcej od krajów zjednoczonych w Unii Europejskiej, ale jeśli będą mogli kupować taniej – na przykład z Chin – będą to robić. Wojna handlowa zaszkodzi bardziej tym, którzy im sprzedają, a w tym gronie jest także Polska.

Polak z Manchesteru zainstalował w domu kamerę, aby móc szydzić ze swojej partnerki

Według oficjalnych danych HM Revenue & Customs (HMRC) nasza ojczyzna jest na ósmym miejscu na liście największych eksporterów do Wielkiej Brytanii. W tym zestawieniu przodują Niemcy, Holandia i Francja. Warto jedna spojrzeć na to, ile procent naszego PKB wynika ze sprzedaży na Wyspach – to niecałe 3%. W tej perspektywie jesteśmy czwartym najbardziej poszkodowanym przez ewentualny twardy Brexit krajem.

W tym miejscu należy sobie zadać pytanie o to jak po Brexicie będą wyglądały relacje handlowe Polski z Wielką Brytanią, jakie będą obowiązywały cła i ile będzie kosztował handel. Czy uda się wypracować jakieś bilateralne porozumienie? Na wszystkie te pytania już wkrótce poznamy odpowiedzi…

Teksty tygodnia

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie