Oto najważniejsze informacje przedstawione przez Home Office odnośnie imigrantów z UE w przypadku twardego Brexitu

Home Office potwierdziło, że w przypadku niezawarcia umowy z Unią Europejską w sprawie Brexitu prawa imigrantów z UE zostaną zabezpieczone, a pracodawcy nie będą musieli sprawdzać, czy ich pracownicy z krajów Unii mają pozwolenie na legalną pracę.

Po fali komentarzy i pytań w sprawie skutków dla pracodawców w przypadku twardego Brexitu Home Office potwierdziło, że pracodawcy nie będą musieli sprawdzać prawa do legalnej pracy u swoich pracowników zaraz po Brexicie.

 

Imigranci z UE mogą bez problemu starać się o settled status i zostać w UK po Brexicie… pod warunkiem, że mają Androida

Ponadto ministerstwo oświadczyło, że pracodawcy nie będą musieli dzielić pracowników z krajów UE na tych, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii przed Brexitem oraz na tych, którzy przyjechali po marcu 2019. Koleją ważną i potwierdzoną przez Home Office informacją jest ta, że swobodny przepływ osób będzie nadal obowiązywał w czasie okresu przejściowego między marcem 2019 a grudniem 2020, jak to zostało przedstawione w roboczym porozumieniu między Unią i Wielką Brytanią.

Najnowsze informacje w kwestii praw imigrantów z UE po Brexicie dotyczą zapewnień Theresy May, że prawa te będą zagwarantowane nawet w przypadku twardego Brexitu. Oznacza to, że – zgodnie z planem – wszyscy imigranci z UE mieszkający w Wielkiej Brytanii będą musieli wnioskować o status osoby osiedlonej (settled status), który będzie stanowił dla nich gwarancję zachowania swoich praw, jakimi cieszą się obecnie.

 

 

Proces rejestracyjny rozpocznie się w styczniu 2019 i potrwa przez dwa lata i sześć miesięcy. Home Office w najbliższym czasie zamierza przedstawić dalsze informacje na temat planów Wielkiej Brytanii w przypadku twardego Brexitu i opublikuje Białą Księgę pod koniec tego roku, w której zostanie zaprezentowany nowy system imigracyjny.  

Nowa oferta Theresy May: Imigranci z UE po otrzymaniu settled status mieliby nieprzerwane prawo do pozostania w UK po Brexicie, nawet jak wyjadą na dłużej niż 2 lata

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Bagaż podręczny w Ryanair – co się zmienia?

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie