Czy Polonia w Wielkiej Brytanii zmniejsza się?

Temat Polaków wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski po Brexicie w pewnym momencie rozgrzał media nad Wisłą, które doszukiwały się nawet fali powrotów. Czy jednak istotnie Polonia w Wielkiej Brytanii zmniejsza się?

Temat pojawił się na jednej z facebookowych grup zrzeszających Polaków w Wielkiej Brytanii. Padło tam pytanie, czy to dobrze, czy źle, że Polonia w Wielkiej Brytanii zmniejsza się. Oczywiście, idąc za naszym powiedzeniem "gdzie dwóch Polaków, tam trzy różne opinie", i tutaj jest ich wiele i są równie podzielone.

Imigranci z zarobkami mniejszymi niż 30 tys. funtów rocznie nie otrzymają pozwolenia na pracę w UK po Brexicie

Niektórzy twierdzili, że są pewni tego, że Polacy wciąż przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i "o żadnym zmniejszaniu się Polonii w UK nie może być mowy". Jedna z internautek przytoczyła w dyskusji nawet oficjalne statystyki prowadzone przez polską ambasadę w Wielkiej Brytanii, według której od 2004 do 2017 roku w Wielkiej Brytanii przyszło na świat 250 tys. dzieci, których oboje rodziców jest Polakami. To istotnie świadczy o tym, że Polaków wciąż przybywa w Wielkiej Brytanii, ale pojawia się pytanie czy rok 2018 nie przyniósł fali powrotów na większą skalę, której nie uwzglęniono w tych statystykach.

Wnioski wyciągane przez internautów są takie, że obecnie trwa "wymiana pokoleń, jedni wyjeżdżają, inni przyjeżdżają". Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii zauważają, że wiele rodaków przyjeżdżających teraz do Wielkiej Brytanii to osoby młode, często po maturze. Ile natomiast z tych osób jest pracownikami sezonowymi? Tego nie wiadomo do końca.

 

 

 

Jeden z uczestniczących w dyskusji Polaków zauważył z kolei, że "coraz mniej rozpoznaje Polaków", którzy coraz bardziej asymilują się ze społeczeństwem brytyjskim i przez to tracą swoją polską tożsamość. Część przyznaje, że asymilacja z Brytyjczykami w niczym im nie przeszkadza i nawet po to właśnie przyjechali do Wielkiej Brytanii. Jednak wcale niemała grupa twierdzi, że powinniśmy częściej i bardziej pamiętać o swojej narodowej tożsamości.

Jakkolwiek by nie patrzeć, to temat powrotów wciąż wywołuje żywą dyskusję, w której najwięcej zwolenników ma zdanie mówiące nie o powrotach jako takich, ale o swoistej wymianie pokoleniowej.

"Nie mogę się doczekać Brexitu" – BBC zrobiło film, w którym wyśmiewa zwolenników wyjścia z Unii

"Jedni wyjeżdżają, inni przyjeżdżają. Zwykła rotacja kadr" – podsumowała jedna z internautek.

 

Teksty tygodnia

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Przeczytaj także