Referencje wystawione przez pracodawcę mogą skutecznie pomóc w znalezieniu kolejnej pracy i poprawić naszą wiarygodność. Co należy o nich wiedzieć?
Pracodawca nie zawsze ma obowiązek wystawić pracownikowi referencje, jeśli jednak już to zrobi musi trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim musi być sprawiedliwy i dokładny. Pracownik ma jednak prawo zmienić referencje jeśli uważa, że mijają się one z prawdą. Pracodawca musi wystawić pracownikowi referencje jeżeli:
To ma być najcieplejszy tydzień w roku, a temperatura ma wzrosnąć powyżej 30 stopni
– jest spina umowa, w treści której znajduje się nakaz wystawienia referencji
– zakład pracy działa w branży finansowej
Jeśli pracodawca wystawia referencje muszą one spełniać kilka warunków:
– muszą być sprawiedliwe i dokładne – mogą zawierać szczegóły dotyczące pracownika oraz jego stanowiska pracy
– mogą zawierać szczegóły opis stanowiska pracy, jego nazwę, a także wysokość pensji oraz okres czasu, w którym był zatrudniony pracownik
Nieodpowiednie referencje
Jeśli pracownik uważa, że referencje jakie wystawił jego pracodawca są nieodpowiednie lub zawierają błędy, to może dochodzić swoich praw w sądzie. Pracodawca, który wystawił referencje musi poprzeć je odpowiednimi przykładami, na przykład listami ostrzegającymi kierowanymi do pracownika. Jeśli pracownik udaje się do sądu musi udowodnić, że:
– referencje wystawione przez pracodawcę są błędne, niedokładne lub niesprawiedliwe
– pracodawca wystawiając mu referencje naraził go na stratę
Mają go! Policja aresztowała podejrzanego o morderstwo Polaka z Barnsley
Ponadto pracownik ma prawo udać się do sądu jeśli w jego umowie o pracę widnieje zapis wymagający od pracodawcy wystawienia referencji, a ten nie chce ich wystawić.