„Brexit wywrócił moje życie do góry nogami” – oświadczenie wydane w czwartek przez Home Office w sprawie imigrantów z UE to za mało

Maike Bohn – współzałożycielka organizacji the3million walczącej o prawa imigrantów z UE po Brexicie, twierdzi, że Home Office wprawdzie dało nam w tym tygodniu parę odpowiedzi, jednak wciąż pozostaje wiele pytań dotyczących praw obywateli unii, którymi ministerstwo się nie zajęło.

Dzisiaj mijają dwa lata od czasu referendum w sprawie Brexitu, a obawy imigrantów z UE żyjących w Wielkiej Brytanii nadal nie zostały przez brytyjski rząd rozwiane. Wprawdzie w tym tygodniu Home Office poinformowało o wymogach dotyczących składania wniosków o status osoby osiedlonej – settled status, który będzie uprawniał obecnie żyjących imigrantów z UE do pozostania i dalszej legalnej pracy na Wyspach, jednak wciąż obywatele krajów unii nie mają pewności, że ich obecne prawa zostaną zachowane i uszanowane po Brexicie.

- Advertisement -

 

9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o składaniu wniosku o status osoby osiedlonej „settled status”

Większość z nas ma tutaj swoje rodziny, życie zawodowe i swój dom, jednak zostaliśmy pozbawieni prawa głosu w kwestiach nas dotyczących i jesteśmy całkowicie zdani na przebieg procesu negocjacyjnego między UE oraz Brukselą oraz na decyzje brytyjskiego rządu, a co gorsza bardzo często na niekompetencje urzędników Home Office (o czym świadczą liczne przykłady, nie mówiąc już o skandalu Windrush).

Maike Bohn, która jest współzałożycielką organizacji the3million powiedziała, że żyje w Wielkiej Brytanii od 25 lat, i jest imigrantką z UE. „Zakochałam się w Wielkiej Brytanii, dlatego tutaj zostałam, aby studiować i pracować. Tutaj także wzięłam ślub i jestem obecnie matką 10-letniego syna. Brexit wywrócił moje życie do góry nogami, gdyż chciałam wziąć urlop naukowy na wyjazd do Niemiec, jednak teraz boję się, że nie zostanę wpuszczona po nim z powrotem do Wielkiej Brytanii.

 

Dzisiaj dziesiątki tysięcy ludzi weźmie udział w największym proteście przeciwko Brexitowi!

Moje pojęcie na temat tego, kim tutaj jestem, także się zmieniło. Nigdy nie czułam się jak imigrantka – byłam rodowitą Niemką, obywatelką Europy, rezydentką Wielkiej Brytanii. Ostatnie dwa lata zmieniły wszystko. Staliśmy się imigrantami i stanęliśmy w kolejce nie-Brytyjczyków, którzy ucierpieli okropnie w wyniku błędów Home Office. W tym tygodniu Home Office wydało oświadczenie, w którym poinformowało nas o procesie składania wniosków o „settled status”, jednak – mimo że odrobina konkretów jest przez nas mile widziana – nadal informacje te są niewystarczające.

 

 

 

Co stanie się z ludźmi, którzy nie posiadają odpowiednich dokumentów lub po prostu nie wiedzą, że muszą aplikować o settled status? Czy brytyjski rząd jest gotowy do zainwestowania milionów funtów w związku z upewnieniem się, że wszyscy obywatele UE dowiedzą o konieczności aplikacji? Wygląda na to, że Home Office stoi przed gigantycznym zadaniem i nie w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji” – powiedziała Maike Bohn.

Wszystko, co muszą wiedzieć imigranci z UE o aplikacji o status osoby osiedlonej (settled status) po Brexicie

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie