piątek, 20 września, 2024

Afera dubajska – największy skandal ostatniej dekady – podsumowanie

„Afera dubajska” to skandal, który wybuchł w Polsce w 2015 roku. Ujawniono wtedy, że polskie celebrytki, modelki i influencerki brały udział w wyjazdach do Dubaju, gdzie za duże pieniądze świadczyły usługi seksualne bogatym Arabom. Jest to jeden z największych skandali ostatnich lat. Odkrycie tego procederu niesie się echem do dziś. 

Wyjazdy do Dubaju

Po wybuchu afery, okazało się, że istniała cała procedura wyjazdu Polek do Dubaju. „Burdel-menadżerzy” i „burdel-menadżerki” wyszukiwali atrakcyjne kobiety i składały im propozycje wyjazdów do Dubaju. Robili to korzystając z prywatnych znajomości czy portali społecznościowych. Wyszukiwały dziewczyny, które – prezentując się jako modelki -publikowały swoje roznegliżowane zdjęcia. Odwiedzały też strony agencji modelek. Wysyłały wiadomości z ofertami pracy i czekały na odzew. Nie wspominały o prostytucji. Jeśli upatrzone dziewczyny się nie odzywały, atakowały ponownie.  Zdobywały numery telefonów i dzwoniły dopóty, dopóki nie dopięły swego lub nie usłyszały kategorycznego „nie”. Polowały też na uczestniczki konkursów piękności, nawet na ich zwyciężczynie. Tam zresztą najłatwiej było złowić „towar” pierwszej klasy. Kobiety podróżowały do luksusowych hoteli w Dubaju, gdzie spotykały się z bogatymi Arabami. Zakres usług był różny, od towarzyszenia podczas kolacji po seksualne kontakty. Kobiety otrzymywały za swoje usługi wysokie kwoty, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ujawnienie afery dubajskiej

„Afera dubajska” wybuchła wiosną 2015 r., gdy grupa blogerów zrzeszona na stronie „TagTheSponsor” postanowiła zrobić prowokację i sprawdzić, do czego są zdolne „instagramowe modelki”. Celem były celebrytki internetowe z całego świata, w tym z Polski. Okazało się, że modelki – często powszechnie znane celebrytki, są w stanie dla pieniędzy i sławy zrobić o wiele więcej, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Blogerzy podszyli się pod arabskich milionerów i zaprosili modelki na fikcyjny, kilkudniowy rejs jachtem do Saint Tropez. Szybko dogadane zostały zarówno stawki dla towarzyszących szejkom kobiet, jak i szczegóły dotyczące tego, co ma się dziać się na łodzi w trakcie podróży. Trzy lata temu opinię publiczną zszokował przede wszystkim fakt, że modelki bez oporu zgodziły się na świadczenie arabskim milionerom dodatkowych usług, w tym na koprofilię, czyli na stosunek seksualny, w którym dochodzi do kontaktu z kałem.

Blogerzy ujawnili też wymianę korespondencji z wieloma polskimi modelkami.

W 2018 roku Piotr Krysiak opublikował książkę „Dziewczyny z Dubaju”, która szczegółowo opisuje aferę. Dziennikarz opisał proceder bazując na aktach sądowych. Za sprawą książki, „afera dubajska” ponownie zagościła w polskich mediach. Zwłaszcza, że Krysiak szukał w swojej publikacji źródeł procederu i skupia się nie tylko na prowokacji przeprowadzonej w 2015 r., ale też na wcześniejszych, ujawnionych przypadkach werbowania młodych kobiet do towarzystwa dla szejków. Chodzi tu m.in. o sprawę z 2013 r., w którą zamieszana była córka znanego muzyka rockowego, Joanna B. Kobieta, wraz z dwoma innymi koleżankami, wysyłała celebrytki i modelki za granicę „do pracy w charakterze luksusowych prostytutek”. Swoje ofiary sutenerki wyszukiwały przede wszystkim na portalach społecznościowych, gdzie, na podstawie publikowanych zdjęć, mogły wstępnie dokonać ich oceny.

Afera dubajska – ile płacono dziewczynom za wyjazd

Nie jest wiadome jakie dokładnie były stawki. W czasie śledztwa padały kwoty 15-25 tysięcy dolarów.

Film „Dziewczyny z Dubaju”

Temat powrócił pod koniec 2021 roku. Stało się to za sprawą filmu „Dziewczyny z Dubaju”. Film opowiada historię młodej dziewczyny, która bierze udział w konkursie na Miss. Podczas konkursu zostaje wciągnięta przez inne kobiety w świat prostytucji.

Afera dubajska – największy skandal ze skutkami do dziś 

Afera dubajska wywołała ogromny skandal w Polsce. Wiele celebrytek, których nazwiska zostały ujawnione w kontekście afery, straciło na wizerunku i kontraktach reklamowych. W książce Piotra Krysiaka nie padają co prawda nazwiska kobiet, które wyjeżdżały do Dubaju, ale dziennikarz dobrze je opisał. Między innymi podał, że pośród nich była zwyciężczyni konkursu piękności Miss Polonia, aktorka z filmu „Sfora”, uczestniczka programu „Top Model” czy dziewczyna popularnego aktora serialowego. Internauci bardzo szybko powiązali opisy z nazwiskami lub wyszukali na profilach społecznościowych tych osób zdjęcia z Dubaju.

Polka pracująca w Harrodsie „otwarta na fetysze” chciała pojechać do Dubaju!

 

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?