List od Czytelnika: Czy potrzebuję paszportu dla psa lub kota, jak wracam z nim do Polski?

Na redakcyjną skrzynkę "Polish Express" jeden z naszych czytelników przysłał maila z pytaniem o paszport dla swojego zwierzaka. Spieszymy z odpowiedzią!

Odpowiedź brzmi tak – do podróży między UK, a krajami Unii Europejskiej jest potrzebny paszport. Zwierzaki po krajach Wspólnoty oraz krakach niezrzeszonych (Andora, Monako, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, San Marino, Watykan) podróżują według znormalizowanych wymogów zawartych w EU Pet Travel Scheme. Przede wszystkim dokument zwany UE Pet Passport dotyczy psów, kotów oraz fretek. Można go wyrobić w każdym z krajów unijnych.

- Advertisement -

Jak to się robi w UK?

Tylko u Nas darmowy poradnik „POWRÓT DO POLSKI”

Procedura rozpoczyna się u weterynarza, który posiada odpowiednie uprawnienia (Official Veterinarinas). Wszystkie formalności związane z procedurami wyrabiania "psiego paszportu" mogą potrwać przynajmniej cztery tygodnie. Warto mieć to na uwadze, ponieważ kluczową kwestią w przewożeniu zwierząt są szczepienia. Karencja okresu szczepień wynosi 21 dni, a odrobaczania w przypadku psów sięga od 24 do 120 godzin. Oznacza to, że na 24-120h przed samym odlotem zwierze musi zostać poddane odpowiedniemu zabiegowi poświadczonemu przez weterynarza!

Przed założeniem paszportu konieczne jest wszczepienie mikroczipu. Są dwa rodzaje mikroczipów – jeden zgodny z wymaganiami normy ISO 11784, a drugi zgodny z wymaganiami Aneksu A do normy ISO 11785. Jeśli mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z powyższych norm, to właściciel zwierzęcia (ew. osoba odpowiedzialna za zwierzę w imieniu właściciela) musi posiadać osobny czytnik i musi zapewnić możliwość odczytania jego numeru podczas kontroli. Na tym etapie można założyć UE Pet Passport.

Wracasz do Polski z UK? Oto co musisz wiedzieć o przewozie zwierząt domowych

Drugim wymogiem, o którym zdecydowanie nie mogą zapomnieć właściciele psów, kotów i fretek, jest ich zaszczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od daty jego dokonania (w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej trzeciego miesiąca życia) albo w dniu podania dawki przypominającej szczepionki (czyli w przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych w terminach wyznaczonych przez lekarza).

PODKREŚLAMY, że psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia NIE MOGĄ wyjeżdżać za granicę. Powód? Ze względów zdrowotnych tak młodych zwierząt się nie szczepi.

Właściciele psów muszą pamiętać jeszcze o odrobaczaniu. Dokonuje się go za KAŻDYM razem, gdy planuje się przekroczenie granicy. Odrobaczenie psa musi odbyć od 24 do 120 godzin przed planowaną podróżą i przeprowadza je weterynarz. Każda tego typu operacja jest odnotowywana w paszporcie.

Po więcej informacji odsyłamy na oficjalną stronę rządową: Bringing your pet dog, cat or ferret to the UK

Teksty tygodnia

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie