Islamski terror pokonany! Premier ogłasza koniec wojny z ISIS

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi w dniu wczorajszym ogłosił "koniec wojny" z tak zwanym Państwem Islamskim. Czy to jednak oznacza kres konfliktu z dżihadystami, który trwa już od trzech lat?

Wszystko zaczęło się 29 czerwca 2014, gdy na terytorium państwowym Iraku i Syrii muzułmańska (a dokładniej – salaficka) organizacja terrorystyczna ogłosiła powstanie kalifatu pod nazwą Państwo Islamskie. Dzięki błyskawicznej kampanii zajęto jedną trzecią terytorium Iraku, w tym drugie co do wielkości miasto tego kraju, a więc Mosul i założono kalifat.

- Advertisement -

PILNE! Udaremniono zamach na premier May, jak informują brytyjskie media

To miał być jedynie początek. Celem ISIS było i wciąż jest ustanowienie hierokracji opartej na zasadach szariatu na wszystkich terytoriach zamieszkanych bądź rządzonych przez muzułmanów. Chcą więc stworzyć globalny kalifat. Samozwańcze Państwo Islamskie miało być zaledwie pierwszym krokiem w realizacji tych planów, ale na odpowiedz państw zachodnich nie trzeba było długo czekać. Już 8 sierpnia 2014 rok Stany Zjednoczone zdecydowały się podjąć interwencję, a już 23 września po ogłoszeniu tzw. "strategii Obamy" utworzono międzynarodową koalicję, której celem było powstrzymanie ekspansji radykalnego islamu. Jak widać cel ten udało się zrealizować. Czy jednak data 9 grudnia 2017 oznacza rzeczywisty koniec walki z ISIS?

"Nasze siły całkowicie kontrolują granicę iracko-syryjską, a więc ogłaszam koniec wojny z Daesz" – mówi premier Abadi w Bagdadzie. "Zwyciężyliśmy dzięki naszej jedności i determinacji pokonując wroga w krótkim czasie" dodał. Jego słowa zostały potwierdzone przez generała Abdula Amira Raszid Jar Allaha. Wojskowy oświadczył, iż operacje militarne przeciwko dżihadystom zostały zakończone, graniec państwa zostały zabepieczone, a wróg wyparty.

Bomba w Poczdamie – to nie był zamach, tylko… próba szantażu!

Wcale to jednak nie oznacza końca "wojny z terrorem". Mimo, że samozwańczy kalifat został obalony, to ISIS wciąż istnieje. Jego struktury zostały mocno osłabione, ale dżihadyści ciągle są w stanie przeprowadzać zamachy w krajach zachodniej Europy…

 

Teksty tygodnia

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie