Na co umrę? Infografika pokazuje, jakie są najczęstsze przyczyny śmierci

NHS zebrał wszystkie przyczyny śmierci w jedną infografikę i stworzył atlas ryzyka, który obrazuje, na co możemy najprawdopodobniej umrzeć.

Człowiek od zawsze miał problemy z prawidłową oceną ryzyka. Z tego powodu niektórzy zapalając papierosa martwią się, że zostaną zabici przez terrorystów albo jadą spokojnie samochodem do pracy, ale jednocześnie boją się wsiąść na pokład samolotu.

Uprawiali seks obok kościoła! Sfilmowano ich z komentarzem w stylu Davida Attenborough

Żeby pomóc prawidło ocenić ryzyko, NHS stworzył coś, co nazwał atlasem ryzyka. Na tej infografice możemy sprawdzić, gdzie i z jakiej przyczyny możemy zginąć. Atlas został opublikowany na Twitterze przez profesora Petera Ubela z Uniwersytetu w Durham. Jego głównym celem było pokazanie, że to, czego często najbardziej się boimy, w rzeczywistości ma małą szansę stać się naszą przyczyną śmierci i odwrotnie. To, co jest dla nas często marginalne, jak nasze zdrowie, ma największą szansę wpędzić nas do grobu.

„Łatwo jest stracić perspektywę i zacząć martwić się małymi, prawie nieważnymi przyczynami śmierci i przy tym pozostać całkowicie nieświadomymi prawdziwego niebezpieczeństwa” – czytamy na stronie NHS. „Atlas został stworzony po to, żeby uświadomić ludzi o tym, że najczęstsze przyczyny śmierci są związane z naszym zdrowiem”.

 

 

Atlas składa się z okręgów o różnych rozmiarach i kolorach. Im większy rozmiar okręgu, tym przyczyna śmierci jest bardziej prawdopodobna. I tak otrzymujemy ciekawe zestawienie, z którego dowiadujemy się, że najczęstszą przyczyną zgonów są choroby serca i krążenia. Zaraz za nimi plasuje się rak, a nieco dalej za nim są choroby płuc i związane z oddychaniem.

Z drugiej strony z kolei jest wojna. Płynie z tego ciekawy wniosek, że mimo tego, że na świecie co kilka minut ktoś ginie z powodu działań wojennych, to w skali całego globu jest to tylko „kropla w morzu”. Co ciekawe częściej niż na wojnie ludzie giną z powodu morderstwa, a jeszcze częściej samobójstwa.

W środku tej niechlubnej „stawki” znajduje się choroba XXI wieku czyli cukrzyca. Ciekawą rzeczą jest, że na liście nie znalazła się inna choroba cywilizacyjna jaką jest otyłość. Najwidoczniej otyłym ludziom jednak sprzyja zdrowie.

REKORDOWA liczba imigrantów zatrudnionych w UK

W szerszej perspektywie przyczyny śmierci się są zgoła odmienne, ponieważ na pierwszym miejscu jest wysokie ciśnienie krwi, na drugim palenie tytoniu, a na trzecim wysoki cholesterol. Wspomniana otyłość w przyszłości również może zbierać mordercze żniwo. Okazuje się więc, że w najbliższej przyszłości to nie rak, ani inne choroby będą zabijać ludzi, tylko ludzie sami siebie.

 

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie