Zapełnienie tej luki na rynku pracy zajmie Brytyjczykom 10 lat. Brexit to koszmar restauratorów

Restauracje w UK potrzebowały co najmniej 10 lat, aby zapełnić lukę po pracownikach z unijnymi paszportami. Brytyjczyków chętnych “na zmywak” po prostu nie ma. 

Szczerze o sytuacji brytyjskiego sektora “hospitality” mówił Ufi Ibrahim – przewodniczący British Hospitality Association (BHA). Jego zdaniem liczba restauracji i hoteli, które zbankrutują, jeśli obywatele Unii nie będą mogli pracować na Wyspach, jest ogromna. “To będzie bardzo ciężki okres” – stwierdził Ibrahim. 

Temat numeru: Bajzel po angielsku, Brexit za trzy lata

Przewodniczący BHA komentował doniesienia szefów Pret a Manger, którzy niedawno zgłaszali problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ze statystyk popularnej sieci wynika, że zaledwie jedna na 50 aplikacji o pracę składana jest przez Brytyjczyka. “Przedsiębiorstwa takie jak Pret a Manger będa miały wielki problem z zastąpieniem pracowników z UE. Moim zdaniem może to zająć nawet 10 lat” – komentował Ibrahim.

Jak sprawić, żeby perspektywa pracy w restauracjach i hotelach stała się dla Brytyjczyków bardziej atrakcyjna spędza sen z powiek zarówno przedstawicielom sektora, jak i politykom. Część z nich postuluje podniesienie płac. Pomysł ten skrytykowała szefowa kadr w Pret a Manger, Andrea Wareham, podczas swojego wystąpienie w Izbie Lordów: “Nie sądzę, że to zadziała. Mogę mówić tylko w imieniu własnej firmy, ale my już płacimy więcej niż wynosi National Living Wage. Do tego proponujemy doskonały pakiet socjalny i ciekawą ścieżkę kariery” – przekonywała. 

Czy uliczna lodówka z resztkami dla bezdomnych to dobry pomysł? Czy przestaniemy marnować żywność?

“Czy to możliwe, żeby ludzie po prostu nie chcieli pracować w tym konkretnym sektorze usług? Mam wrażenie, że większość nie postrzega nas jako atrakcyjnych pracodawców” – dodała Wareham. Pret a Manger zatrudnia obywateli ze 110 krajów. 65 procent z nich stanowią osoby z paszportami unijnymi. 

Bierzesz jedzenie na wynos? Zobacz, gdzie może się to bardzo źle skończyć

Teksty tygodnia

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Przeczytaj także