1. Wyznacz konkretny cel
Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to: Czego tak naprawdę chcę? Co jest moim celem? Ważne, aby określany cel spełniał kilka warunków. Mianowicie, był jasno sformułowany – zamiast powiedzieć, że chcesz dużo zarabiać, lepiej określić konkretną sumę, pozwoli to także ustalić, po czym poznasz, że cel został zrealizowany. Cel powinien być ambitny, tak by motywował cię do podjęcia działań, ale tez i racjonalny. Czasami lepiej zacząć od rzeczy mniejszej, a następnie piąć się w górę. Kiedy już wiesz, czego chcesz, spróbuj ustalić, jakie kroki musisz podjąć, aby ten cel osiągnąć i rozpisz to na małe działania, przy których możesz zapisać datę wykonania. Nie zapomnij zastanowić się nad tym, czy to twój cel, czy tego właśnie chcesz, a może pragniesz spełnić oczekiwania kogoś innego?
2. Działaj i bądź wytrwały
Są tacy, którzy uważają, że wiedzieć, czego się chce, to już połowa sukcesu i zapewne sporo w tym prawdy, jednak nawet najdokładniej spisane cele na nic się zdadzą, jeśli nie podejmiesz działania. To ono jest zazwyczaj tym, co odróżnia marzycieli od ludzi sukcesu. Powinieneś pamiętać, że nie wszystko pójdzie prosto, zwłaszcza na początku może być trudno, ale czasami to właśnie ta kolejna chwila, w której wytrwasz, sprawi, że ostatecznie osiągniesz to, czego chcesz. Znasz to uczucie, kiedy czujesz, że już nie możesz, a mimo to walczysz?
3. Nie przesadzaj z ilością zadań
Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, i dobrze, ale pamiętaj, w życiu nie chodzi tylko o odhaczanie kolejnych zadań z listy. Możesz dojść do skrajności, w której nie będziesz miał czasu na to, aby cieszyć się tym, co osiągnąłeś. Będziesz gonił ciągle za czymś nowym, dlatego staraj się nie stracić z oczu zdrowej równowagi, może ci w tym pomóc określenie priorytetu poszczególnych zadań Czy na pewno każde z nich musi być zrobione już? A może świat się nie zawali, jeśli niektóre rzeczy odłożysz na później? Nie zapominaj też o chwili relaksu, wydaje ci się to zwykłą stratą czasu? Nie jesteś robotem, musisz spać i zaspokajać duchowe aspekty swojej osoby, dlatego zachowaj umiar.
4. Uwierz w siebie
Mówią, że przesadny optymizm zamyka nam oczy na realne niebezpieczeństwa w postaci rzeczy, które mogą nam się nie udać, że zaciemnia rzeczywisty obraz sytuacji, w której się znajdujemy. Z drugiej strony pesymiści zazwyczaj nie podejmują działań, sądząc, że im się nie uda. Dlatego może warto zastosować taktykę optymisty, który twardo stąpa po ziemi? Zachowaj równowagę, uwierz w siebie, wyznaczaj sobie ambitne cele, ale pamiętaj, że trudności na pewno się pojawią, dlatego na ile to możliwe, spróbuj je przewidzieć, zanim nadejdą. Oczywiście czasami okazują się one zupełnie inne, niż się spodziewaliśmy.
5. Pracuj nad sobą
Nie mam talentu, nie potrafię, nie umiem – ile razy te słowa padły z twoich ust? Jasne, zapewne istnieje coś takiego jak talent i znacznie ułatwia on pewne kwestie, ale nie wierz, że zwolni cię on z obowiązku pracy. Jak mówią: Świat jest pełen ludzi, którzy zmarnowali swój talent. I chyba nie ma nic gorszego od leniwego człowieka obdarzonego talentem. Dlatego bez względu na to, czy posiadasz wrodzony talent, czy nie, pracuj nad sobą. Człowiek nie jest istotą skończoną, ciągle możemy się doskonalić. Chcesz być inny? Zmień się. Wszystko to wymaga jednak dyscypliny, ale łatwiej jest przecież powiedzieć, że się nie da, niż pracować. Nie nawołuję oczywiście to całkowitej zmiany osobowości, podkreślam jedynie nasze zdolności adaptacyjne.
6. Wyjdź ze strefy komfortu
Znasz to nieprzyjemne uczucie, kiedy przebywasz w grupie obcych osób? Jak się zachować? Co zrobić? Podobnie rzecz przedstawia się, kiedy zaczynasz robić rzeczy, które są dla ciebie nowe. Boisz się, bo wielu rzeczy musisz się nauczyć i poznać, a do tego potrzebujesz czasu. Nie chodzi o to, żeby się nie bać, ale żeby działać pomimo strachu. Życiowe doświadczenie mówi, że nasza wyobraźnia bardzo często wyolbrzymia rzeczy, które nas czekają. Rzeczywiste zetknięcie z nimi uświadamia nam, że nie są one tak straszne, gdy już się z nimi zmierzymy. Żeby osiągnąć to, czego nie masz, musisz zazwyczaj coś zmienić. Szaleństwem jest, oczekiwać innych rezultatów działając wciąż w ten sam sposób.
7. Porażki istnieją
Porażka, to coś, czego boimy się najbardziej. Może spróbujmy zacząć od zmiany słowa na – wyzwanie. To tylko słowo – powiesz, oczywiście, ale czy nie sprawia, że czujesz się mniej przejęty? Wszystko, co ci się przydarza, możesz potraktować jako możliwość nauki, albo jako złośliwość losu, który chce cię złamać. W takim razie, kto okaże się silniejszy? Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i trudno wtedy zachować dobre nastawienie, dlatego daj sobie czas, odpocznij, przemyśl, co można zmienić, co zrobić lepiej, a później podnieś się i idź dalej. W końcu nie jest ważne, ile razy upadamy, ale jak często powstajemy.
8. Odpowiedzialność
Nie, nie uda się, bo czas jest nieodpowiedni, a miejsce, w którym żyje nie daje mi na to możliwości. To zmień to miejsce i ten czas. Nie możesz? To zacznij działać w trudnych warunkach, albo pogódź się, że lepszy czas może nigdy nie nadejść. Coś ci się nie udało? Trudno, ale to ty jesteś odpowiedzialny za to, jak wygląda twoje życie. Gratuluj sobie sukcesów i korzystaj z nauki, jaka płynie z porażek. Mówią ucz się na błędach, ale można także uczyć się na sukcesach, jaki był sposób mojego postępowania, że odniosłem sukces? Co mogę poprawić w przypadku odniesienia porażki?
9. Ćwicz wytrwałość
Chcesz wyćwiczyć silną wolę? Dobrze zacząć od drobnych zmian np. wcześniejszego wstawania. Czegokolwiek co chcesz w sobie wyćwiczyć. Pamiętaj, żeby sobie pogratulować, że ci się udało. Mówią, że łatwo powiedzieć – nie chcesz, nie rób tego – oczywiście, ale czasami to właśnie to, co musisz zrobić. Nie chcesz palić papierosów? Nie noś ze sobą paczki papierosów, tylko tak na wszelki wypadek. Idealnym sposobem na wyćwiczenie wytrwałości, są ćwiczenia fizyczne, które wpływają nie tylko na twoje ciało, ale i umysł.
10. Gratuluj sobie
Gratuluj sobie nawet małych sukcesów, w końcu robisz to wszystko, by być szczęśliwym. Nie zrażaj się, jeśli coś ci się nie uda, przeanalizuj popełnione błędy i ruszaj dalej. Rozwijaj się – próbuj nowych rzeczy. Pamiętaj, jeśli nie spróbujesz, to na pewno nie otrzymasz.
Monika Matura