Lady in red, czyli kobiety kochają czerwień!

Nosiły ją największe gwiazdy Hollywood, Nancy Reagan uczyniła z niej atut wizerunku swojego i prezydentury Reagana, Julia Roberts w Pretty Woman dzięki niej wprawiła w osłupienie zatwardziałego biznesmena, granego przez Richarda Gere, a Valentino postanowił wpisać ją na stałe do swoich kolekcji i sprawić, że stała się cechą charakterystyczną włoskiego domu mody.

Czerwień. Kusząca, intrygująca, seksowna i zawsze określona. Kolor, który jak za dotknięciem magicznej różdżki wpływa na nasze nastroje, a w modzie obecny jest w każdym sezonie, co trzeba przyznać, jest godne owacji na stojąco biorąc pod uwagę szybkość zmieniających się trendów. Czerwień jednak jest ponad wszelkimi tendencjami, bo na przestrzeni wieków adaptowała się do bieżącej sytuacji politycznej, kulturowej i modowej. Z biegiem lat utożsamiana była kolejno z silną władzą, pruderyjnością, a w dzisiejszych czasach kojarzona jest mocno z seksualnością i kobiecością. Projektant Bill Blass kiedyś miał powiedzieć: „jeśli nie wiesz co masz ubrać, wybierz czerwień”, pod czym podpisuję się obiema rękami. Czerwień zawsze sprawia, że jesteśmy „jacyś”, a to w obecnych czasach jest na wagę złota.

- Advertisement -

Seks

Na co dzień czerwień może wywoływać różne skojarzenia, jednak ostatecznie sprowadzają się one do dwóch: do seksu oraz siły. Red lipstick to kanon wśród kosmetyków i tajna broń kobiet, argument ostateczny w relacjach damsko-męskich. Dodatek w postaci klasycznych karminowych szpilek działa ze zdwojoną siłą – po pierwsze wysokością obcasa, a co za tym idzie smukłością nóg, a po drugie barwą, której nie da się przeoczyć. Czerwona sukienka to kolejny po małej czarnej must have w każdej szafie dojrzałej kobiety, świadomej swojej seksualności i wpływu na płeć przeciwną. Przyznacie to czy nie, sukienka w kolorze czerwieni działa jak impuls na męski układ krwionośny, co zresztą zostało potwierdzone naukowo. Podobno kobieta ubrana w tą barwę ma większe szanse na romantyczną kolację, zapewne u niego w domu, nastrojową atmosferę i strumień komplementów. Nic dziwnego drogie panie, bo czerwień kojarzy się z seksem, jest sygnałem wysyłanym do partnera, działa jak płachta na byka, która notabene, zapewne nie bez przyczyny, również jest w kolorze czerwonym. A skoro o seksie mowa, to jestem pewna, że większość z Was posiada piękny, zmysłowy komplet bielizny zdobionej karmazynową, burgundową czy szkarłatną koronką. Być może jest to nawet prezent od waszego partnera – ot tak przez przypadek kupił bieliznę akurat w jednym z tych odcieni. Nic bardziej mylnego, nie ma tutaj miejsca na żadne przypadki – wybór czerwieni nie zawsze jest do końca świadomy, ale podświadomie wysyła do nas sygnały ze szczyptą erotyzmu. Odczytujemy je w podobny sposób, bez względu na płeć – my kobiety wybieramy ten kolor z pewną intencją, a ta zostaje odczytana w jednoznaczny sposób przez naszego partnera.

Władza

Czerwień jednak to nie tylko seks, przynajmniej w teorii. Kolor ten to atrybut władzy i tak też był postrzegany przez ubiegłe wieki. Równocześnie była to barwa zarezerwowana dla prostytutek, jednak o tym głośno nikt nie mówił. Natomiast każda szanująca się kobieta unikała czerwieni jak ognia piekielnego. Bo takie też potępienie spotkałoby ją, gdyby została przyłapana na lekko karminowych kościach policzkowych, ognisto czerwonej sukni, o soczystych ustach już nawet nie wspominając. Jak widać, dzisiejsze skojarzenia z czerwienią nie uległy zmianie. Z jednej strony wywołuje seksualne skojarzenia, z drugiej uosabia moc i władzę. Jednak jak głosi motto kultowego serialu House of Cards: „Wszystko dotyczy seksu. Oprócz seksu. W seksie chodzi o siłę”.  Tutaj zataczamy błędne koło, które prowadzi do stwierdzenia, że jednak czerwień to erotyka, obojętne czy rozpatrujemy ją w kontekście intymnych relacji, czy biznesowego lub politycznego pojęcia. Niezależnie od tego, jak kto interpretuje ten kolor, w formalnym dress code jest on raczej nieaprobowany, z wyłączeniem kobiet – szefowych, które jednak powinny być świadome ryzyka wyboru czerwonej sukienki na posiedzenie zarządu. Taką kreację pozostawcie na specjalne wyjścia, nie koniecznie te zarezerwowane dla dwojga.

W męskich stylizacjach z kolei, kolor czerwony używany jest zazwyczaj w formie dodatków, krawatu, poszetki czy wzorów. W tym wypadku moda męska jest bardziej wymagająca i łatwo przekroczyć granice śmieszności w postaci czerwonego total loooku. Naprawdę nie każdy mężczyzna może pozwolić sobie na fantazje w wydaniu karmazynowo-burgundowych tonacji. Może to niesprawiedliwe, ale kolor ten najpiękniej wygląda na ciele kobiety, czego świadomi są nie tylko przedstawiciele obu płci, ale też kreatorzy mody haute couture i prêt-à-porter.

Moda

Karminowa suknia to ulubiona kreacja domu mody Valentino, który w ostatnim półwieczu przedstawił chyba najwięcej wariacji na jej temat. Pierwsza czerwona sukienka została zaprojektowana przez samego Valentino w 1959 roku i do tego czasu jej kolejne odsłony prezentowane są niemal w każdej kolekcji włoskiego domu mody. Być może dlatego czerwień uważana jest za jeden z głównych kolorów haute couture i często wykorzystywana jest przez niemal wszystkich projektantów przy tworzeniu spektakularnych, oszałamiająco wykończonych kreacji. W takiej odsłonie czerwień zyskuje nowy, bardziej wyrafinowany charakter. Jest dostojna, nieraz wręcz posągowa, jednak nie traci swojego uroku i intrygującego charakteru. W wersji z czerwonego dywanu zazwyczaj prezentuje nam kwintesencję kobiecości, tą delikatniejszą, mniej pruderyjną, ale nadal bardzo namiętną.

Malwa Wolska

LoungeMagazyn_01-600x303

 

Teksty tygodnia

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

KONKURS: „Zdrowie dla Ciebie, prezent dla Mamy”

Wspólnie z Akademią Nature Clinic stworzyliśmy konkurs, który łączy to, co najcenniejsze: troskę o siebie i bliskich.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Ryanair podniesie ceny biletów?

Choć w ofercie przewoźnika głośno o promocjach, obniżkach i okazjach. Pomiędzy tym właściciel linii lotniczych przemyca informacje o dotkliwych stratach finansowych i poważnie rozważa podwyżki. Czy Ryanair podniesie ceny biletów?

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Przeczytaj także