Prawda o tragedii Hillsborough wyszła na jaw – kibice Liverpoolu uniewinnieni

15 kwietnia 1989 roku na Hillsborough, stadionie Sheffield Wednesday, rozgrywano półfinał Pucharu Anglii. Nottingham Forest grał z Liverpoolem FC. Trybuny pękały w szwach – i to nie metaforycznie, ale dosłownie.

Na sektor zajmowany przez fanów „The Reds” obsługa wpuściła więcej osób, niż przewidywały normy bezpieczeństwa (nota bene stadion od dekady nie posiadał ważnego certyfikatu bezpieczeństwa!). W dodatku umieszczono ich na mniejszej trybunie, większą rezerwując dla kibiców z Nottingham.

Pod naporem stłoczonych, jak sardynki w puszcze fanów, zaczęła walić się jedna z trybun. Ludzie zaczęli tratować się w panice. Uduszonych i zdeptanych zostało 96 osób. Tragedia w Hillsborough do dziś jest największą stadionową katastrofa, jaka wydarzyła się w UK.

Mecz został odwołany. Najmłodszą ofiarą katastrofy na Hillsborough był 10-letni Jon-Paul Gilhooley, kuzyn wieloletniego kapitana i ikony Liverpoolu, Stevena Gerrarda. Cały sportowy świat był w głęboki szoku.

Wydarzenia z 15 kwietnia przyczyniły się do powstania tzw. raportu Taylora, który całkowicie zrewolucjonizował kulturę kibicowania na Wyspach. Wprowadzono numerowane krzesełka w każdym sektorze, zlikwidowano miejsca stojące, zadbano o bezpieczeństwo.

Irakijczyk, który brutalnie zgwałcił na basenie 10-latka, nadal chce sprowadzić do Austrii rodzinę

Do tej pory winnych upatrywano w kibicach, którzy mieli się niewłaściwie zachowywać. W 2012 roku wypłynęły jednak dokumenty, które wskazywały na licznie niedopatrzenia organizatorów, fatalne błędy policji i nieudolnie prowadzą akcję ratunkową. Przez lata kolejne rządy brytyjskie tuszowały tę sprawę, ale prawda wreszcie wyszła na jaw.

Sąd w Warrington uznał, że wydarzenia sprzed 27 lat był „nieumyślnym zabójstwem”. Gdyby nie zaniedbania dramatu można byłoby uniknąć. Sprawiedliwości stało się zadość, a kibice zostali uniewinnieni.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie