Szydło w Berlinie. Czy znajdzie wspólny język z Merkel?

Podczas dzisiejszej wizyty w Niemczech, premier Beata Szydło spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Następnie w Fundacji Körbera będzie mówić o polskiej polityce zagranicznej.

Dzisiejsza kilkugodzinna wizyta jest pierwszym politycznym wyjazdem polskiej premier do Niemiec. Jak dotąd, Beata Szydło i Angela Merkel nie spotkały się oficjalnie, a nieporozumienia w stosunkach polsko-niemieckich rosły. Napięte stosunki są wynikiem przede wszystkim wynikiem działań niemieckich mediów, które tuż po wygranych przez PiS wyborach ostro krytykowały politykę partii, zarzucając jej, między innymi, zamach na demokrację.  Nie da się ukryć, że to Niemcom zależy na jak najbardziej owocnym finale dzisiejszej wizyty.

Premier Szydło dość długo odkładała wizytę w Niemczech. Rozmowy z Warszawą były prowadzone od jesieni 2015 roku. Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami, Szydło miała przyjechać do Berlina w połowie stycznia. Jednak najpierw postanowiła odwiedzić Londyn, Paryż, Budapeszt i Oslo. W tym czasie niemieckie media nie zasypiały gruszek w popiele – skrupulatnie informowały o najnowszych zmianach w Polsce, w tym  o przejęciu przez rząd mediów publicznych. Ciśnienie w Warszawie rosło. Oliwy do ognia dolał  szef europarlamentu Niemiec Martin Schulz, który przestrzegał przed putinizacją Polski.

Warszawa usiłowała odpierać zarzuty, twierdząc, że Berlin nie ma pojęcia o faktycznej sytuacji w Polsce, ponieważ czerpie informacje z nieprzychylnych rządowi mediów. Jednak jak można się było spodziewać, obrona nie przyniosła efektów. Nie można też zapomnieć o karnawałowej makiecie „Polska pod butem Kaczyńskiego”. Tym razem zareagował Waszczykowski z MSZ, który zasugerował, że instalacja mogła być zainspirowana przez niemiecki rząd.
Wprawdzie rzecznik niemieckiego rządu zaprzeczył mówiąc, że w Niemczech panuje wolność słowa i artystycznej ekspresji, jednak jego zapewnienia nie uspokoiły MSZ-u.

Nie wiadomo, co zamierza powiedzieć Merkel Szydło. Jednak na pewno wiadomo, że kanclerz będzie słuchała bardzo uważnie. Niemcy deklarują gotowość do wysłuchania polskiej premier i rewizji poglądów, jednak podtrzymują swoje stanowisko dotyczące wolności słowa i nie mogą zabronić mediom nawet krytycznego wypowiadania się na temat sytuacji politycznej w Polsce.

Teksty tygodnia

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie