Austiacka policja apeluje do kobiet, by nie wychodziły z domów

Szef wiedeńskiej policji zaznaczył, że kobiety nie powinny wychodzić same z domu ze względu na ostatnie ataki na tle seksualnym w Europie. Jego słowa rozpętały burzę w austriackiej opinii publicznej, ponieważ, jak twierdzą tamtejsi politycy, Gerhard Purstl „nie szuka przestępców, a skupia się tylko na ofiarach”.

Według ostatnich doniesień kontrowersyjne rady i sugestie szefa policji mogą doprowadzić do jego wcześniejszego zwolnienia. Austriackiej policji zarzuca się, że nie podejmuje odpowiednich działań, by uchronić kobiety przed seksualnymi napaściami i bagatelizuje problem. Ci, według austriackich polityków, starają się tylko załagodzić problem i chcą uniknąć odpowiedzialności.

- Advertisement -
GettyImage6130834
Według austriackiej policji kobiety powinny zostać w domu, by uniknąć ataków na tle seksualnym

„Kobiety nie powinny w ogóle wychodzić z domu same w nocy. Powinny unikać podejrzanych miejsc, a w pubach i klubach imprezować tylko z ludźmi, których znają”- powiedział Gerhard Pürstl, szef wiedeńskiej policji.

Skandaliczne słowa policjanta natychmiast skomentowała Minister Spraw Wewnętrznych Johanna Mikl–Leitner. „Policja musi być pewna, że zrobiła wszystko, by zapobiec atakowi, a jeśli ten miał miejsce – zastosować zasadę „zero tolerancji”. My, kobiety, nie możemy sobie pozwolić, by nie wychodzić z domu, by nasza wolność została ograniczona nawet o milimetr”.

Sandra Frauenberger, rzecznik ds. praw kobiet w Socjaldemokratycznej Partii Austrii, popiera stanowisko ministerstwa twierdząc, że „ pierwszą reakcją na te wydarzenia powinna być współpraca, by złapać przestępców, a nie zmuszanie kobiet do ograniczenia swojej wolności”.

Austriacka policja jest krytykowana również za to, że nie podaje do publicznej wiadomości żadnych informacji o liczbie ataków na terytorium Austrii. Statystyki policji pozostają jak na razie tajne. Rzecznik austriackiej policji zapewnia, że to standardowa procedura, by nie publikować takich danych, i że wszystko odbywa się w zgodzie z wypracowanymi przez lata regułami pracy służb bezpieczeństwa.

Teksty tygodnia

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Już 7. czerwca ludzie wyjdą na ulice Londynu. Protest w Londynie przeciw reformom socjalnym

Reformy socjalne i oszczędności Partii Pracy wzbudzają powszechne obawy i opór. Czy protest coś zmieni? 

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Zbliża się dzień matki. Zobacz 10 najlepszych prezentów dla mamy

W dzień matki warto zrobić naszym mamom drobny prezent lub choćby zadzwonić. Zobacz 10 najlepszych prezentów dla mamy.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie