Ataki na muzułmanów coraz częstsze w Londynie

Zamachy terrorystyczne w Paryżu spowodowały zdecydowany wzrost nastrojów antyislamskich również w Wielkiej Brytanii. Londyńska policja w ciągu pierwszego tygodnia po wydarzeniach w stolicy Francji zanotowała aż 76 incydentów wymierzonych w muzułmanów.

Mimo wzmożonych patroli np. w okolicach meczetów liczba ataków na muzułmanów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z analogicznym okresem przed zamachami w Paryżu. Ponad 900 funkcjonariuszy zajmuje się tego typu przypadkami przejawów nienawiści, zachęcając jednocześnie ofiary, by zgłaszały się na policję.

W piątkową noc służby zatrzymały mężczyznę, który z zamiarem podpalenia rozlewał benzynę w pobliżu meczetu w Finsbury Park w Londynie. Kilka dni wcześniej w metrze zaatakowana została nastolatka, tylko dlatego, że miała na sobie hidżab, tradycyjne muzułmańskie nakrycie głowy.

meczetwlondynie

Przedstawiciele policji nie widzą jednak bezpośredniego związku między zamachami w Paryżu, a wspomnianymi wypadkami w Wielkiej Brytanii. Według nich na wzrost zanotowanych przejawów nienawiści w stosunku do wyznawców islamu ma wpływ wiele czynników. „Składa się na to chociażby stale rosnąca skłonność ofiar do zgłaszania przestępstw, lepsza umiejętność wykrywania takich wykroczeń, a także nasza współpraca z partnerami mająca na celu wspieranie poszkodowanych. Wydarzenia na świecie też mogą tu mieć znaczenie.

Cieszymy się, że coraz więcej osób nie obawia się informować o kierowanej wobec nich nienawiści na tle rasowym czy religijnym, niezależnie czy zgłaszają to na policję, do organizacji pozarządowych czy online” – mówi rzecznik stołecznej policji. Podobna fala ataków na muzułmanów miała już miejsce w Londynie w 2013 roku po brutalnym zamordowaniu brytyjskiego żołnierza przez dwóch islamskich emigrantów.

Teksty tygodnia

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie