Blue moon, czyli niebieski Księżyc. Zerknij dziś na niebo

Blue moon, czyli niebieski Księżyc. Właśnie dziś, od zmierzchu aż do sobotniego poranka, możesz na niebie zobaczyć to wspaniałe zjawisko. Księżyc, wbrew popularnej nazwie, nie będzie wcale niebieski. O co chodzi?

Czym się ta pełnia wyróżnia? Jest nadprogramowa; zwykle w roku mamy ich dwanaście, co miesiąc jedną, ale co kilka lat dochodzi ta trzynasta. Poprzednio równie spektakularna pełnia Księżyca zdarzyła się w 2012 roku.

- Advertisement -

Także dziś Księżyc będzie jasno świecił odbitym światłem Słońca. Dlaczego mówi się, że jest niebieski? Ponoć to skutek artykułu z 1946 roku, w którym zjawisko to opisał James Hugh Pruett, astronom-amator.

Zobacz też: Kryzys w Calais trwa. Cameron zapowiada deportacje imigrantów

Pruett, chcąc je odróżnić od innych okresów występowania księżycowych pełni, nadał mu tak niecodzienną nazwę. Przyjęła się nadspodziewanie dobrze. Inni wskazują jednak na czasy bardziej odległe – rolniczy almanach z 1800 roku, gdzie już pojawia się ta nazwa. Kolejna teoria wiąże nazwę „niebieski Księżyc” z erupcją wulkanu Krakatoa w 1883 roku, po której Księżyc wydawał się niebieski przez ponad dwa lata z powodu filtrujących światło wulkaniczynych pyłów.

Gdyby sięgnąć w wierzenia pierwotnych ludów Ameryki, okazałoby się zresztą, że każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. I tak styczniową pełnię Indianie nazywają wilczym Księżycem, lutową: śniegowym Księżycem, marcową: robakowym Księżycem, kwietniową zaś: różowym Księżycem. By nie ciągnąć do końca tej wyliczanki dodamy tylko wrześniową, nazywaną Księżycem myśliwego.

Wyjdziecie dziś przed dom, by podziwiać Księżyc? Równo 46 lat temu postawili na nim stopę pierwsi ludzie: Neil Armstrong and Buzz Aldrin – przypomina The Guardian. (kt)

Teksty tygodnia

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie