piątek, 20 września, 2024

Ceny paliwa w sierpniu poszybowały w górę. Takiego tempa podwyżek nie widziano w UK od 20 lat

Takiego tempa wzrostu cen paliw, jak w sierpniu, nie widziano w Wielkiej Brytanii od ponad dwóch dekad. W zeszłym miesiącu ceny na stacjach benzynowych podwyższyły się o 7 pensów na litrze benzyny i o 8 pensów na litrze diesla.

Dlaczego w sierpniu ceny paliwa w UK poszły w górę?

Za tak duży skok cen benzyny i oleju napędowego w sierpniu odpowiada ogólny wzrost cen paliw na świecie. RAC przypomina, że z początkiem lipca cena za baryłkę ropy wzrosła o prawie 12 dolarów. Do blisko 87 dolarów. Za wzrostem cen stoi nic innego jak ograniczenie wydobycia ropy przez kraje zrzeszone w grupie producenckiej OPEC+.

Dystrybutorzy i stacje paliw przerzuciły rzecz jasna te podwyżki na odbiorców końcowych, czyli na kierowców. Stąd też wyraźny wzrost cen paliw w UK o 7 pensów za litr benzyny bezołowiowej i o 8 pensów za litr oleju napędowego.

Kierowcy przeżyli w sierpniu szok

Kierowcy na Wyspach przeżyli w sierpniu szok. Wydawało się bowiem, że drastyczne podwyżki na stacjach benzynowych mamy jak na razie za sobą. Wcześniej ceny wahały się na skutek epidemii Covid-19 i wybuchu wojny w Ukrainie, a tego lata sytuacja wydawała się, przynajmniej w teorii, stabilna. Ale z uwagi na decyzję OPEC+ tak się nie stało.

– Sierpień był wielkim szokiem dla kierowców, którzy przyzwyczaili się do znacznie niższych cen niż rekordowe poziomy z zeszłego lata. Obserwowanie, jak wzrasta cena za zatankowanie baku o 4 funty lub więcej w ciągu zaledwie kilku tygodni przez wzrost ceny u dystrybutorów o 6–7 pensów za litr jest irytujące. Szczególnie dla tych, którzy przejeżdżają dużo mil lub jeżdżą starszym, mniej oszczędnym samochodem. Ale choć podwyżki te są zdecydowanie złą wiadomością dla kierowców, to mogło być znacznie gorzej. Stałoby się tak, gdyby najwięksi sprzedawcy detaliczni nie obniżyli zawyżonych marży z początku roku do normalnego poziomu wraz ze wzrostem hurtowych kosztów paliwa. Możemy mieć tylko nadzieję, że powrót dużych sprzedawców detalicznych do bardziej sprawiedliwych cen będzie kontynuowany. Zwłaszcza gdy koszty hurtowe ponownie spadną. Czas pokaże – mówi rzecznik RAC, Simon Williams.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Horoskop na wrzesień 2023 dla czytelników “Polish Express”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?