Karty lojalnościowe w supermarketach to fikcja? Promocje są dostępne także bez nich

Czy posiadacze kart lojalnościowych w dużych supermarketach rzeczywiście korzystają z atrakcyjnych promocji? Odpowiedź brzmi – tak – ale okazuje się, że cena wielu produktów i tak bywa znacząco obniżana dla wszystkich konsumentów. Niezależnie od tego, czy są oni członkami programów lojalnościowych, czy nie.

Karty lojalnościowe nie takie fajne, „jak je malują”

Organizacja konsumencka Which? przyjrzała się wybranym 141 produktom w supermarketach Tesco i Sainsbury’s na przestrzeni sześciu miesięcy. Eksperci sprawdzili, jak kształtowały się ich ceny i czy posiadacze kart lojalnościowych Clubcard lub Nectar rzeczywiście korzystali w związku z tym z niższych cen. Which? odkryło, że 29 proc. artykułów tańszych „wyłącznie” dla członków programów lojalnościowych, było przez długi czas dostępnych także i dla pozostałych klientów w takiej samej lub niższej cenie.

Jednym z przykładów jest sos Heinz Salad Cream (605 g) w Tesco, który z kartą Clubcard kosztował 3,50 funta, a bez tej karty – 3,90 funta. Jednak eksperci odkryli, że przez wiele tygodni sos ten dostępny był dla wszystkich w cenie 2,99 funta. W regularnej cenie Heinz Salad Cream dostępny był przez zaledwie 25 z badanych 183 dni. Podobnie było też z kawą rozpuszczalną Nescafé Gold Blend (200 g) w Sainsbury’s, dostępną z kartą Nectar za 6 funtów. Regularna cena tego produktu wynosiła 8,10 funta, ale okazuje się, że przez pewien czas słoik tej kawy dostępny był za 6 funtów także dla pozostałych klientów Sainsbury’s.

Badacze nie wzięli pod uwagę inflacji?

Supermarkety Sainsbury’s i Tesco od razu zarzuciły Which?, że podczas analizy cen organizacja nie wzięła pod uwagę inflacji. Obie sieci potwierdziły także, że przestrzegają standardów handlowych dotyczących promocji. Ale Which? zgłosiło się z wynikami swojego badania do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (ang. Competition and Markets Authority, CMA), prosząc organ o sprawdzenie, czy supermarkety nie podnoszą aby swoich „regularnych” cen tak, aby klienci programów lojalnościowych czuli, że otrzymują znaczącą zniżkę.

Badacze Which? wyrazili dodatkowo obawę, że nie wszyscy klienci mogli w ogóle zarejestrować się do programów lojalnościowych. A to ze względu na ograniczenia związane z wiekiem i adresem, a to z uwagi na wymagania cyfrowe.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

Teksty tygodnia

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Cła Donalda Trumpa uderzą w Wielką Brytanię

Rząd w Londynie podkreśla, że niższa stawka to efekt spokojnych negocjacji prowadzonych przez Downing Street 10 z Białym Domem. Zaznaczono, że rozmowy będą nadal prowadzone. Ponadto brytyjskie władze wykluczyły uderzenie w USA cłami odwetowymi.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie