piątek, 20 września, 2024

Do UK zbliża się sztorm atlantycki Margot

Do Europy zbliża się tropikalny sztorm atlantycki Margot. W przyszłym tygodniu może uderzyć w Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jeśli tak się stanie, to przyniesie ze sobą porywiste wiatry, ulewne deszcze i wzburzone fale.

W obecnym sezonie huraganowym, we wrześniu odnotowano znaczną aktywność sztormową na północnym Atlantyku. Powodem takiej sytuacji jest rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim, jak podaje serwis Severe Weather Europe. Do tej pory zaobserwowano już jeden huragan atlantycki o sile kategorii 5 (Lee) oraz dwa o sile 4 (Franklin i Idalia).

Niejako następnym sztormem w kolejce jest Margot (kategoria 1), będąca 14. z kolei zjawiskiem tego typu w sezonie huraganowym 2023 roku. Według prognoz ma ona dotrzeć do brzegów Europy już w przyszłym tygodniu. Synoptycy przewidują, że uderzy w Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jakie będą tego skutki?

Sztorm atlantycki Margot się zbliża

Mieszkańcy Wysp mogą spodziewać się silnych wiatrów, wezbrania wód oceanicznych i ulewnych deszczy. Margot będzie przesuwała się w stronę Europy Zachodniej w przeciągu najbliższych dni. Nie jest jeszcze do końca jasne, czy ostatecznie sztorm dotrze do brzegów południowo-zachodniej Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Francji. Zaleca się śledzenie prognoz pogody.

W tym roku rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim powoduje powstawanie kolejnych zjawisk tego typu. Podstawowym warunkiem powstawania huraganów atlantyckich (a także sztormów i cyklonów tropikalnych) jest odpowiednia temperatury wód. Musi ona wynosić przynajmniej 26 stopni Celsjusza.

Czy uderzy w zachodnią Europę i Wielką Brytanię?

W lipcu tego roku temperatury na powierzchni północnego Atlantyku osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów. W ostatnich dniach lipca średnia dzienna temperatura w całym basenie Atlantyku wynosiła zdumiewające 24,9 stopnia Celsjusza.

Według stanu na połowę września temperatury wody w oceanach w środkowym i zachodnim Atlantyku są nadal niezwykle wysokie i wahają się od 30 do 32°C w zachodnim basenie Atlantyku, w tym na Karaibach i w Zatoce Meksykańskiej. Temperatury wody w pobliżu kontynentu europejskiego wynoszą od 26°C wokół Azorów do 18°C w pobliżu Irlandii i południowo-zachodniej Anglii.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Osoby pobierające Universal Credit dostaną kary, jeśli o tym nie poinformują
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
Brytyjczycy znaleźli sposób na oszczędne wakacje

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?