Do UK zbliża się sztorm atlantycki Margot

Do Europy zbliża się tropikalny sztorm atlantycki Margot. W przyszłym tygodniu może uderzyć w Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jeśli tak się stanie, to przyniesie ze sobą porywiste wiatry, ulewne deszcze i wzburzone fale.

W obecnym sezonie huraganowym, we wrześniu odnotowano znaczną aktywność sztormową na północnym Atlantyku. Powodem takiej sytuacji jest rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim, jak podaje serwis Severe Weather Europe. Do tej pory zaobserwowano już jeden huragan atlantycki o sile kategorii 5 (Lee) oraz dwa o sile 4 (Franklin i Idalia).

Niejako następnym sztormem w kolejce jest Margot (kategoria 1), będąca 14. z kolei zjawiskiem tego typu w sezonie huraganowym 2023 roku. Według prognoz ma ona dotrzeć do brzegów Europy już w przyszłym tygodniu. Synoptycy przewidują, że uderzy w Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jakie będą tego skutki?

Sztorm atlantycki Margot się zbliża

Mieszkańcy Wysp mogą spodziewać się silnych wiatrów, wezbrania wód oceanicznych i ulewnych deszczy. Margot będzie przesuwała się w stronę Europy Zachodniej w przeciągu najbliższych dni. Nie jest jeszcze do końca jasne, czy ostatecznie sztorm dotrze do brzegów południowo-zachodniej Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Francji. Zaleca się śledzenie prognoz pogody.

W tym roku rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim powoduje powstawanie kolejnych zjawisk tego typu. Podstawowym warunkiem powstawania huraganów atlantyckich (a także sztormów i cyklonów tropikalnych) jest odpowiednia temperatury wód. Musi ona wynosić przynajmniej 26 stopni Celsjusza.

Czy uderzy w zachodnią Europę i Wielką Brytanię?

W lipcu tego roku temperatury na powierzchni północnego Atlantyku osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów. W ostatnich dniach lipca średnia dzienna temperatura w całym basenie Atlantyku wynosiła zdumiewające 24,9 stopnia Celsjusza.

Według stanu na połowę września temperatury wody w oceanach w środkowym i zachodnim Atlantyku są nadal niezwykle wysokie i wahają się od 30 do 32°C w zachodnim basenie Atlantyku, w tym na Karaibach i w Zatoce Meksykańskiej. Temperatury wody w pobliżu kontynentu europejskiego wynoszą od 26°C wokół Azorów do 18°C w pobliżu Irlandii i południowo-zachodniej Anglii.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Osoby pobierające Universal Credit dostaną kary, jeśli o tym nie poinformują
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
Brytyjczycy znaleźli sposób na oszczędne wakacje

Teksty tygodnia

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie