Do UK zbliża się sztorm atlantycki Margot

Do Europy zbliża się tropikalny sztorm atlantycki Margot. W przyszłym tygodniu może uderzyć w Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jeśli tak się stanie, to przyniesie ze sobą porywiste wiatry, ulewne deszcze i wzburzone fale.

W obecnym sezonie huraganowym, we wrześniu odnotowano znaczną aktywność sztormową na północnym Atlantyku. Powodem takiej sytuacji jest rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim, jak podaje serwis Severe Weather Europe. Do tej pory zaobserwowano już jeden huragan atlantycki o sile kategorii 5 (Lee) oraz dwa o sile 4 (Franklin i Idalia).

Niejako następnym sztormem w kolejce jest Margot (kategoria 1), będąca 14. z kolei zjawiskiem tego typu w sezonie huraganowym 2023 roku. Według prognoz ma ona dotrzeć do brzegów Europy już w przyszłym tygodniu. Synoptycy przewidują, że uderzy w Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jakie będą tego skutki?

Sztorm atlantycki Margot się zbliża

Mieszkańcy Wysp mogą spodziewać się silnych wiatrów, wezbrania wód oceanicznych i ulewnych deszczy. Margot będzie przesuwała się w stronę Europy Zachodniej w przeciągu najbliższych dni. Nie jest jeszcze do końca jasne, czy ostatecznie sztorm dotrze do brzegów południowo-zachodniej Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Francji. Zaleca się śledzenie prognoz pogody.

W tym roku rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim powoduje powstawanie kolejnych zjawisk tego typu. Podstawowym warunkiem powstawania huraganów atlantyckich (a także sztormów i cyklonów tropikalnych) jest odpowiednia temperatury wód. Musi ona wynosić przynajmniej 26 stopni Celsjusza.

Czy uderzy w zachodnią Europę i Wielką Brytanię?

W lipcu tego roku temperatury na powierzchni północnego Atlantyku osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów. W ostatnich dniach lipca średnia dzienna temperatura w całym basenie Atlantyku wynosiła zdumiewające 24,9 stopnia Celsjusza.

Według stanu na połowę września temperatury wody w oceanach w środkowym i zachodnim Atlantyku są nadal niezwykle wysokie i wahają się od 30 do 32°C w zachodnim basenie Atlantyku, w tym na Karaibach i w Zatoce Meksykańskiej. Temperatury wody w pobliżu kontynentu europejskiego wynoszą od 26°C wokół Azorów do 18°C w pobliżu Irlandii i południowo-zachodniej Anglii.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Osoby pobierające Universal Credit dostaną kary, jeśli o tym nie poinformują
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
Brytyjczycy znaleźli sposób na oszczędne wakacje

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie