piątek, 20 września, 2024

Firma odeszła od czterodniowego tygodnia pracy. Pracownicy byli zbyt zestresowani

Testy w zakresie czterodniowego tygodnia pracy zazwyczaj wypadają bardzo pozytywnie. Dlaczego zatem jedna z firm technologicznych zrezygnowała właśnie z takiego modelu i wróciła do standardowego, pięciodniowego tygodnia pracy?

Czterodniowy tydzień pracy – model, który nie wszędzie się sprawdza

W ostatnim czasie media informują raczej o samych pozytywnych aspektach związanych z testowaniem w firmach czterodniowego tygodnia pracy. Głośnym echem odbiły się m.in. rezultaty największego programu badawczego dotyczącego skróconego tygodnia pracy, o nazwie „4 Day Week”, który przeprowadzono w aż 61 firmach w UK. Po zakończeniu największego na świecie testu 4-dniowego tygodnia pracy, który dyrektor kampanii Joe Ryle nazwał „wielkim przełomowym momentem”, aż 56 z 61 firm zdecydowało się przedłużyć nowy model pracy. Aż 18 spośród tych firm zrobiło to na stałe.

Co jednak ciekawe, firma Krystal, która świadczy usługi internetowe, poinformowała właśnie o przedwczesnym zakończeniu testowania czterodniowego tygodnia pracy. Firma przeszła na taki model w czerwcu i planowała kontynuować eksperyment przez sześć miesięcy. Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, firma chciała zwiększyć produktywność o 40 proc. Przy jednoczesnej poprawie samopoczucia pracowników. Tak jednak się nie stało.

Czterodniowy tydzień pracy oznaczał dla pracowników większy stres

Firma Krystal miała testować czterodniowy tydzień pracy do końca listopada. Ale, jak przyznał jej założyciel, Simon Blackler, test zdecydowano się zakończyć przed czasem. Dlaczego? Dlatego że pracownicy napotkali spore trudności w zakresie wykonywania wszystkich swoich obowiązków w skróconym czasie. Pomimo swojego niekwestionowanego zaangażowania w nowy model. Szefostwo firmy zauważyło, że pracownicy bardzo się starali, aby unieść większe obciążenie pracą. Ale mniej czasu na wykonanie planowych zadań okazało się dla nich zwyczajnie zbyt stresujące.

„Choć członkowie zespołu rzeczywiście korzystali z dodatkowego dnia wolnego, to odkryliśmy, że dodatkowy czas na regenerację nie zwiększył wydajności o 20 proc. Wydajności niezbędnej do zastąpienia utraconego dnia pracy. Zespół naprawdę walczył, aby być na bieżąco i reagować tak szybko, jak to możliwe. Ale miało to swoją cenę. Praca stała się teraz znacznie bardziej stresująca niż wcześniej” – w takich słowach nieudane testy nowego modelu wytłumaczył twórca firmy.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?