Podwyżka TV licence — o ile wzrośnie abonament telewizyjny w Wielkiej Brytanii?

O ile wzrośnie brytyjski odpowiednik abonamentu telewizyjnego? Minister kultury zadeklarowała, że roczna podwyżka w skali 15 funtów byłaby za wysoka. Wzrost opłaty ma być niższy, niż stopa inflacji.

Gdyby doszło do podwyżki stawki TV licence zgodnie z inflacją to rocznie płacilibyśmy około 15 funtów więcej. Nic jednak nie wskazuje na to, aby rząd zdecydował się na taki właśnie ruch.

O ile wzrośnie opłata na media publiczne w UK?

Jeszcze w zeszłym tygodniu władze BBC potwierdziły istotne cięcia w swoim budżecie. Oszczędności mają sięgnąć 500 milionów funtów. Ruch ten spotkał się z aprobatą szefa brytyjskie rządu. Przebywając w Dubaju na konferencji COP28, Rishi Sunak stwierdził, iż takie posunięcie jest „mile widziane”. Zaznaczał, że w trudnych czasach korporacje powinny bardziej oszczędzać. Tuż po tym, przedstawiciele rządu ogłosili, iż opłata abonamentowa może wzrosnąć jedynie o wysokość indeksu CPI z września, a nie o wysokość średniej z 12 miesięcy, jak podaje „Sunday Times”. Premier Sunak zaznaczał, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Następnie, minister kultury Lucy Frazer powiedziała, że raczej nie dojdzie do wzrostu stawki TV licence zgodnie z inflacją. – Jako rząd jesteśmy naprawdę zaniepokojeni kosztami życia ludzi w całym kraju i podjęliśmy szereg ogólnych kroków, aby upewnić się, że te koszty spadną – komentuje członkini rządu Sunaka, jak cytujemy za Sky News. – Kwota ta ma wzrosnąć, ale chcemy mieć pewność, że wzrośnie w odpowiedni sposób – zaznacza,

Koniec „zamrożenia” stawek TV licence

Przypomnijmy, obecnie obowiązująca stawka TV licence wynosząca 159 funtów rocznie została „zamrożona”, to znaczy od kwietnia 2021 roku utrzymują się na tym samym poziomie. W 2020 roku płaciliśmy 157,50, więc podwyżka była w zasadzie minimalna i sięgnęła zaledwie półtora funta (dodajmy, że poprzednie podwyżka była dwukrotnie wyższa i wyniosła 3 funty).

Okres zamrożenia stawek będzie trwał tylko do kwietnia 2024. Zgodnie z wcześniejszymi planami koszt TV licence miałby następnie rosnąć zgodnie z inflacją przez cztery kolejne lata, a następnie obowiązek finansowania publicznych mediów w takie formie miałby zostać zniesiony w 2027 i zastąpiony innym rozwiązaniem.

Co ma zastąpić brytyjski odpowiednik abonamentu od 2027? 

Jeszcze w 2022 roku pisaliśmy o pracy międzypartyjnej komisji pod przewodnictwem Tiny Stowell w Izbie Lordów w tym kierunku. Jej celem jest opracowanie nowego modelu finansowania brytyjskich mediów publicznych. Zgodnie z propozycją wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na to czy oglądają BBC, czy nie, czy mają telewizor, czy nie, dokładałyby się do budżetu brytyjskiego publicznego nadawcy poprzez składkę w ramach „local authority bill”.

– Widzimy w tym całkiem sporo potencjalnych korzyści – komentowała wówczas Stowell, cytowana przez „Guardiana”. Jednocześnie dodała, że komisja nie poparła ostatecznie modelu finansowania opartego na podatku lokalnym, ale stwierdziła, że ​​działa on dobrze w Niemczech. – Postrzegamy to jako realną propozycję, którą należy traktować bardzo poważnie – zaznaczała.

Jak kara grozi za niepłacenie TV licence?

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym w UK prawem, opłaty tytułem TV Licence muszą być opłacane przez wszystkich, którzy oglądają lub nagrywają programy telewizyjne w czasie, gdy są one emitowane. Nie jest istotne czy w tym celu korzystamy z telewizora, urządzenia mobilnego, komputera czy czegokolwiek innego.

Każdej osobie, która zostanie przyłapana na niepłaceniu abonamentu telewizyjnego w UK, grozi kara grzywny w wysokości do 1000 funtów lub nawet kara więzienia od trzech do sześciu miesięcy. Kara więzienia może być nałożona jedynie w sytuacji nieopłacenia zasądzonej wcześniej grzywny za unikanie płacenia TV Licence.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Miejsca w UK gdzie ryzyko okradzenia przez kieszonkowców jest największe

Niestety, kradzieże kieszonkowe w Anglii i Walii, a przede wszystkim w brytyjskiej stolicy to prawdziwa plaga. Wciąż, bo sytuacja w tej kwestii nie zmienia się od nie lat, ale dekad. W odwiedzanym przez setki tysięcy turystów Londynie łatwo się stać ofiarą kieszonkowców.

Sztuczna inteligencja może pomóc w „nakłanianiu” do robienia zdrowszych zakupów w Tesco

Supermarketowy brytyjski gigant Tesco mógłby użyć danych zbieranych w ramach Clubcard i korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji „nakłaniać” konsumentów do dokonywania zdrowszych wyborów podczas ich zakupów.

Miliony osób będzie miało problem z opłaceniem rachunków za wodę

Miliony gospodarstw domowych w Anglii i Walii będzie miało problemy z opłaceniem rachunków za wodę po podwyżce.

Niektóre zasiłki przestaną być wypłacane do Bożego Narodzenia

Ministerstwo Pracy i Emerytur wydało ostrzeżenie dla osób pobierających zasiłki, które przestaną być wypłacane do Bożego Narodzenia.

Polski imigrant umiera z powodu zaniedbań brytyjskich pracodawców

Polski imigrant w UK umiera na krzemicę, nieuleczalną chorobę płuc, wywołaną latami pracy w chmurach pyłu kamieniarskiego. Historia 48-letniego Marka M. jest nie tylko tragiczna sama w sobie, ale powinna być przestrogą dla innych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie