piątek, 20 września, 2024

USA nie podpiszą z UK umowy handlowej przed wyborami. Torysi będą mieli problem

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych miała zasygnalizować, że nie jest zainteresowana szybkim zawarciem umowy handlowej z Wielką Brytanią. A to oznacza, że nie dojdzie do tego za rządów torysów. W końcu wszystko wskazuje na to, że w przyszłorocznych wyborach Partia Pracy ze znaczną przewagą przejmie władzę na Wyspach.

Umowa handlowa UK-USA dopiero po wyborach

Zarówno Wielką Brytanię, jak i Stany Zjednoczone, czekają w przyszłym roku ważne wybory. W Wielkiej Brytanii będą to wybory do Izby Gmin. Z kolei za oceanem będą to wybory prezydenckie. I właśnie dlatego okazuje się, że w najbliższych miesiącach oba państwa nie podpiszą żadnej poważnej i kompleksowej umowy handlowej. Na podpisanie jakiegoś rodzaju partnerstwa handlowego miało nadzieję przede wszystkim Downing Street. Ale z nieoficjalnych informacji wynika, że część Demokratów jest nadzwyczaj sceptyczna w kwestii otwierania amerykańskich rynków na import towarów z kolejnych krajów. W związku z tym rozmowy dotyczące przyszłych stosunków handlowych między UK i USA  zostały na razie wstrzymane.

– Wielka Brytania i Stany Zjednoczone szybko rozszerzają współpracę w szeregu kluczowych kwestii gospodarczych i handlowych, opierając się na deklaracji atlantyckiej ogłoszonej na początku tego roku. Jednak wiele źródeł potwierdziło, że podstawowe partnerstwo handlowe nie jest już przedmiotem dyskusji – informuje rzecznik brytyjskiego rządu.

W relacjach między UK i USA problemem jest rolnictwo

Nie od dziś wiadomo, że kością niezgody pomiędzy Wielką Brytanią i USA jest kwestia rolnictwa. A dokładniej rzecz ujmując – standardy związane z chowem zwierząt i uprawami, a także z przetwórstwem mięsa, warzyw i owoców. Rząd Wielkiej Brytanii przede wszystkim nie chce otworzyć rynku dla mytych chlorem amerykańskich kurczaków i dla wołowiny traktowanej hormonalnymi zastrzykami. Kilka miesięcy temu Rishi Sunak powiedział na szczycie dotyczącym bezpieczeństwa żywnościowego, że nie pozwoli, by na brytyjskich stołach zagościło mięso produkowane zgodnie ze standardami, które są niedopuszczalne na Wyspach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?